Elevi puşi să semneze pentru orele de religie, în locul părinţilor

Gest uluitor al unei profesoare din Craiova. De teamă că va rămâne fără post, femeia i-a pus pe elevii de clasa a VII-a să semneze, în locul părinţilor, cererile prin care solicită să facă ore de religie. Toţi cei care nu au venit cu aprobare de la părinţi au dat cu subsemnatul.
Iulian Tudor
30 ian. 2015, 08:57
Elevi puşi să semneze pentru orele de religie, în locul părinţilor

Decizia Curţii Constituţionale, prin care orele de religie se fac doar la cererea părinţilor, i-a pus pe jar pe profesori. De teamă că va rămâne fără catedră, o profesoară din Craiova a hotărât să rezolve singură problema. Le-a cerut elevilor să aducă, în doar 24 de ore, cererea pentru efectuarea orei de religie, semnată de părinţi, potrivit România TV. Pe cei care nu au adus a doua zi cererea, profesoara i-a trimis acasă sau i-a pus să semneze singuri. Această decizie i-a indignat foarte tare pe părinţi, care au sesizat conducerea şcolii.

Profesoara de religie este anchetată de conducerea şcolii şi urmează să fie sancţionată pentru gestul ei.

CITEŞTE ŞI: Orele de religie, OBLIGATORII pentru Ministerul Educaţiei şi pentru şcoli, dar OPŢIONALE pentru elevi