Eliberaţi din lagărul comunist. Ultimii doi americani din Coreea de Nord, lăsaţi să plece acasă

Cetăţenii americani Kenneth Bae şi Matthew Todd Miller au fost eliberaţi sâmbătă din detenţie de către guvernul nord-coreean şi revin în Statele Unite, a anunţat sâmbătă James Clapper, directorul serviciilor de securitate internă americane.
Alina Costache
08 nov. 2014, 16:31
Eliberaţi din lagărul comunist. Ultimii doi americani din Coreea de Nord, lăsaţi să plece acasă

Kenneth Bae, un american de origine coreeană, a fost arestat în noiembrie 2012 şi condamnat la 15 ani de muncă silnică pentru că a încercat să răstoarne regimul, conform justiţiei nord-coreene.

La 14 septembrie, autorităţile nord-coreene l-au condamnat pe americanul Matthew Todd Miller la şase ani de muncă silnică, pentru comiterea de ”acte ostile” ca turist într-o ţară izolată.

Miller, originar din Bakersfield (California), a intrat în aprilie acest an în Coreea de Nord, unde şi-a rupt viza turistică şi a cerut Phenianului să îi acorde azil.

Citeşte şi Nu vrea să îşi DERANJEZE VECINUL de la Nord: Seulul a DEMONTAT BRADUL de CRĂCIUN

Pe 8 septembrie, la câteva ore după anunţul procesului lui Miller, SUA au solicitat Phenianului să îi elibereze pe toţi cei trei cetăţeni americani deţinuţi în acel moment în Coreea de Nord – Matthew Todd Miller, Jeffrey Fowle şi Kenneth Bae.

Citeşte şi Coreea de Nord a lansat un SUBMARIN cu rachete balistice

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Ce s-ar putea alege de proprietățile deținute de Răzvan Raț în Ucraina: ”Nu mai dau rușii drumul la Donbas”
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Veste de ultimă oră de la meteo! Se schimbă vremea complet: anunţul va supăra mulţi români
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ei sunt Diana și George, cei doi soți care și-au pierdut viața în Bacău, după un impact violent dintre două mașini. Tânăra de 27 de ani era însărcinată
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Bolojan și-a pus oamenii în funcții cheie. Ce vrea să facă în justiția din România
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet