Emanuel Gyenes, la un pas de marele trofeu. Avans decisiv în fruntea Raliului Dakar

Emanuel Gyenes este tot mai aproape de victoria în cel mai dur raliu de anduranță din lume, Raliul Dakar. Românul şi-a mărit avansul în fruntea categoriei Malle Moto, cea a concurenților care nu beneficiează de asistență tehnică, după etapa a 9-a.
Filip Stan
14 ian. 2020, 12:49
Emanuel Gyenes, la un pas de marele trofeu. Avans decisiv în fruntea Raliului Dakar

Emanuel Gyenes a terminat etapa de marți pe locul 2, la șase minute în spatele francezului Benjamin Melot, care a și urcat pe locul 2 în clasamentul general după ce Florent Vayssade a avut o zi proastă și a pierdut mult timp. Gyenes domină autoritar clasamentul general fiind cu o oră și jumătate în fața lui Melot.

Emanuel Gyenes mai are de traversat trei epate până la victoria multă dorită în competiția care anul acesta se desfășoară în Arabia Saudită.

Raliul Dakar şi-a luat tributul şi în 2020. Motociclistul portughez Paulo Goncalves a murit în cursă

Clasa Malle Moto – Original la care concurează Emanuel Gyennes este consideră drept una extrem de dificilă și periculoasă pentru rutieri. Practic, la această clasă nu beneficiezi de ajutorul unei echipe de asistență tehnică și trebuie să îți repari zilnic motocicleta, după ce ai petrecut sute de kilometri în șa, parcurgând unul dintre cele mai neprietenoase locuri de pe Terra.

Emmanuel Gyenes concurează în această ediție a raliului având pe echipament însemnele „Legend”, distincție ce este acordată de către organizatori celor care au participat la minim 10 ediții ale raliului.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
Gigi Becali i-a anunțat în direct plecarea lui Florin Tănase de la FCSB! Fanatik a aflat echipa: „Se transferă acolo”. Update exclusiv
Capital.ro
Se trece la poprirea conturilor bancare. Măsura îi vizează atât pe cetățeni, cât și firmele. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Ce înseamnă când aplicația meteo arată „calitatea aerului nesănătoasă”. Când ar trebui să eviți să stai afară
Adevarul
Sfârșit de vară cu delicii demențiale în bucătărie. Trei rețete românești de final de sezon care te fac „să lingi cratița și pe dosul afumat”
wowbiz.ro
Ea este doctorița moartă în accidentul din Târgu Jiu! Traversa strada atunci când a fost lovită de o mașină
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Schimbare istorică. Ion Țiriac: 'E trist că și la vârsta mea trebuie să fiu aici'
MediaFlux
Anunț major pentru România. Rusia atacă instalaţiile de energie electrică
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat