Emil Boc: „Extremismul poate pune în pericol viitorul democratic al Europei. Trebuie să facem tot ce ne stă în putință pentru a-l ține la ușă”

Emil Boc a declarat, la congresul PPE de la București, că "extremismul este forța politică care poate pune în pericol viitorul Europei, viitorul democratic al Europei".
Alina Costache
06 mart. 2024, 12:29
Emil Boc:

Emil Boc spune că liberalii trebuie să facă tot ce ține de ei „pentru a ține extremismul la ușă”.

„Extremismul este forța politică care poate pune în pericol viitorul Europei, viitorul democratic al Europei. Trebuie să facem tot ce ne stă în putință pentru a ține extremismul la ușă și nu în interiorul procesului democratic fundamental. Primarii din Europa au demonstrat că pot ține extremismul deoparte”, a declarat primarul municipiului Cluj Napoca, Emil Boc (PNL) în timpul unei conferințe organizate în timpul congresului PPE.

Citește și Nicolae Ciucă, întâlnire cu Roberta Metsola, preşedinta PE: Miza alegerilor din iunie este păstrarea într-o poziţie fruntaşă a forţelor pro-europene

În România nu există primari sau președinți de consilii județene cu orientări extremiste, decât cu mici excepții, a subliniat Boc.

„Primarii sunt cheia unui viitor democratic al Europei, iar PPE a înțeles ac est lucru și a stabilit ca prioritate colaborarea dintre nivelul local, național și european. Toată politica, până la urmă e la nivelul local. primul contact direct al cetățeanului european este cu administrația locală și de aceea PPE susține atât de mult și de puternic această relație directă cui cetățeanul. Până la urmă, de acolo vine viitorul, de la votul dat de către cetățean”, a mai adăugat Emil Boc.

Citește și Marcel Ciolacu, discuții cu Ursula von der Leyen despre priorităţile europene ale României și aderarea completă la Schengen

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Răzvan Sava a luat decizia finală: vine la U Craiova? Anunțul făcut de tatăl său
Capital.ro
Salarii de până la 3.600 de euro pentru românii care vor să lucreze în străinătate. Domeniile în care se fac angajări
Playtech.ro
Românii care pot circula fără centură în 2026. Lista completă a bolilor acceptate prin lege, aşa nu primesc amendă
Adevarul
O bacterie „devoratoare de carne” se înmulțește rapid în Marea Neagră. Și turiștii de pe plajele din România se pot infecta
wowbiz.ro
„Folosea medicamente antidepresive puternice” Mărturia explozivă a mamei lui Ece Irtem. Prin ce trecea celebra actriță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine e Vozinha, portarul echipei Capul Verde care a devenit viral după meciul cu Spania. Mama lui nu a putut fi alături de el, deoarece nu a avut bani de viză
iamsport.ro
Boateng ar putea fi înlocuit la Dinamo de ”achiziția excelentă” realizată de club: ”Singurul care poate face asta! Vine dintr-o altă lume”
MediaFlux
Scad facturile la gaze naturale. Noile tarife aprobate de la 1 iulie 2026
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece