Emil Hurezeanu: Facebook, un risc pentru Klaus Iohannis

Jurnalistul Emil Hurezeanu nu crede că era necesar bilanțul făcut de președintele Klaus Iohannis la o lună de mandat.   
Alina Costache
22 ian. 2015, 07:20
Emil Hurezeanu: Facebook, un risc pentru Klaus Iohannis

Klaus Iohannis este criticat pentru graba cu care şi-a făcut bilanţul la doar o lună de mandat. „E într-o perioadă de ucenicie. O fi prelungit-o, trebuia să fie mai scurtă. În măsura în care nu face mare lucru se simte obligat să vorbească la o lună despre asta. E o perioadă de acomodare, cu propriii consilieri. Aud că nu o să participe la Summit-ul ceremonial de la Auschwitz, o să trimită un consilier prezidențial. Aud că evită participarea la conferința pentru securitate din 7 februarie de la Munchen, care este principalul forum de reflecție strategică Est-Vest, adică Statele Unite, Europa, Rusia și China. Probabil e prea devreme”, a comentat Emil Hurezeanu, la Digi 24.

Junalistul a subliniat: „Ceea ce ar putea să fie un risc, între ghilimele, un risc benign, este să rămână agățat de ceea ce crede că l-a făcut sau a fost unul din autorii câștigului său în noiembrie și anume această corespondență în timp real pe Facebook, cu cei care pe care-i cunoaște, pe care nu-i cunoaște. Acest stil s-ar putea să-i concentreze mai multe energii decât activitatea, decât ar avea nevoie în acțiunile prezidențiale. Nu sunt partizanul închistării președintelui, dar intrând în șuvoiul ăsta al comunicării moderne riscă să se trezească cu scrisori deschise din partea unui medic stagiar, a unui economist de la fundația Universității Mării Negre care îi cere să se pronunțe în legătură cu situația din Moldova. El nu este un comandant al oștilor de strânsură, cu tot respectul pe care-l am pentru oamenii care au dreptul să gândească. Un registru paralel trebuie să fie legătura cu electoratul. Are obligații de a ocupa locul formal”. 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Pod prăbușit la Techirghiol! S-a rupt în două. Imagini de coșmar
Fanatik.ro
Gestul făcut de Sabin Ilie către antrenor după un gol, care l-a urmărit în toata cariera pe Marian Aliuță: “Mi-a zis Adrian, frate-său, sa nu le zic alor că-l cunosc, că mă dau afară”
Capital.ro
Regulă clară pentru toți românii de la bloc. Se achită banii obligatoriu. Asociația poate solicita executarea silită a bunurilor sau veniturilor
Playtech.ro
Ce riști dacă transporți mobilă pe plafonul mașinii. Reguli importante din Codul Rutier 2026
Adevarul
Povestea miraculoasă a coafezei care a ajuns decorată de trei mari puteri ale lumii. A sfidat nazismul, a supraviețuit lagărelor, torturii, bolilor și a murit la 105 ani
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mircea Mihail, băiatul de 11 ani care a dispărut din Sectorul 3, a fost găsit
iamsport.ro
Antrenorul român important pe care Prunea consideră că ar trebui să îl aducă Becali la FCSB: ”Eu zic că ar veni”
MediaFlux
Nicușor Dan, mesaj tranșant la adresa Moscovei: Rusia pune în pericol cetățenii României, stat membru NATO
stirilekanald.ro
Nicușor Dan a semnat demisia...
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara