Emoţionant. Câinele jandarmilor din Reşiţa a încălzit şi protejat un biciclist căzut în munţi

Un bărbat în vârstă de 40 de ani, din Reşiţa, care s-a accidentat după ce a căzut cu bicicleta, a fost salvat de un câine al jandarmilor, care l-a protejat, încălzindu-i corpul până la sosirea acestora.
Filip Stan
17 iul. 2018, 10:18
Emoţionant. Câinele jandarmilor din Reşiţa a încălzit şi protejat un biciclist căzut în munţi

„Am fost solicitaţi de urgenţă, deoarece un bărbat a căzut cu bicicleta în zona Muntelui Semenic şi nu putea să se mişte. În urma unui apel primit prin sistemul unic 112, luni, în jurul orei 22,00, jandarmii montani din cadrul postului Văliug s-au deplasat, în cel mai scurt timp, în zona Platoului Semenic, pentru a acorda primul ajutor unui bărbat în vârstă de 40 de ani, din municipiul Reşiţa, care s-a accidentat după ce a căzut cu bicicleta. Primul salvator al bărbatului a fost un câine, care (…) s-a aşezat lângă victimă şi l-a protejat, încălzindu-l cu corpul său. Patrupedul a rămas lângă el până la sosirea jandarmilor”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Caraş-Severin, Marius Săndulescu.

La sosirea jandarmilor, ciclistul acuza dureri în zona claviculei şi se afla într-o stare uşoară de hipotermie. La faţa locului a fost solicitat un echipaj al Serviciului de Ambulanţă Caraş-Severin pentru a transporta persoana la spital.

Până la refacerea fizică a ciclistului, bicicleta se află în custodia Postului de Jandarmi Văliug, iar câinele a rămas în zona de responsabilitate, pentru a interveni şi în alte cazuri, dacă situaţia o va impune, a mai precizat Marius Săndulescu, potrivit agerpres.ro.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Gigi Becali a anunțat când vine sfârșitul lumii: „Atât va mai dura”
Capital.ro
Pensii mai mari în România. Anunțul BNR pentru pensionari: A crescut pensia, dar n-au mai rămas bani
Playtech.ro
Ai primit amendă în Bulgaria: Unde trebuie să o plătești și ce riști dacă o ignori
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Constantin Budescu și Gabi Enache, revenire-șoc în fotbal! Echipa cu care sunt aproape de a semna
MediaFlux
Când pică Paștele catolic și ortodox în aceeași zi. Lista sărbătorilor până în 2030
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj