Epidemia de gripă a făcut ravagii în România. Anunţul făcut de ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea

Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a declarat, miercuri, la Constanţa, că activitatea virusului gripal a scăzut în intensitate în ultimele două săptămâni, dar tot s-au mai înregistrat decese şi cazuri confirmate de îmbolnăvire, motiv pentru care este necesară precauţie în continuare. Pintea spune că s-au înregistrat 179 de deceze provocate de gripă, multe faţă de cele 129 înregistrate în sezonul trecut.
Iulian Tudor
20 mart. 2019, 09:43
Epidemia de gripă a făcut ravagii în România. Anunţul făcut de ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea

Sorina Pintea a fost întrebată, miercuri, într-o conferinţă de presă la Constanţa, despre evoluţia epidemiei de gripă.

„Din păcate, anul acesta avem 179 de decese, anul trecut au fost 129. Un lucru bun este că vaccinurile achiziţionate de Ministerul Sănătăţii pentru populaţia din grupele cu risc s-a epuizat, în sensul că au fost achiziţionate 1.330.000 de doze şi s-au efectuat 1.329.000. Oamenii au început să înţeleagă necesitatea vaccinării”, a răspuns Sorina Pintea.

Aceasta a precizat că activitatea virusului gripal a mai scăzut în intensitate.

„Din fericire, activitatea virusului gripal pe teritoriul României a scăzut în ultimele două săptămâni. Totuşi, săptămâna trecută au mai fost înregistrate 175 de cazuri de gripă, prin urmare recomandăm precauţie încă, având în vedere că mai avem decese şi cazuri de gripă la nivel naţional”, a mai spus Pintea.

Ministrul Sănătăţii a anunţat, în 30 ianuarie, că în România este epidemie de gripă, la momentul respectiv fiind confirmate 54 de decese provocate de gripă.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Percheziții acasă la Cristian Pomohaci! Este suspectat de viol asupra unui minor
Fanatik.ro
Tatuajul impresionant pe care și l-a făcut un star din Premier League: pe corpul său apare celebrul Joker și mesajul ”Why so serious?”
Capital.ro
Viața la bloc 2026. Camerele video montate în scara blocului. Reguli pentru proprietarii de apartamente
Playtech.ro
Admiterea la liceele tehnologice se schimbă din 2026. Ce riscă elevii care nu dau Evaluarea Națională
Adevarul
Momentul incredibil în care un scafandru scapă ca prin minune de o balenă care aproape l-a înghiți
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cel puțin 21 de persoane și-au pierdut viața în urma unui foc puternic la un hotel din New Delhi
iamsport.ro
Nuțu Cămătaru, 2.000.000 de euro pentru apropiatul lui Gigi Becali! A fost interceptat: ”«Am greșit, data viitoare dau la altul»”
MediaFlux
Vești bune pentru milioanele de români cu pensii private! Bani mai mulți în buzunar pentru Pilonul 2
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți