Eugen Sechila, aghiotantul lui Călin Georgescu, organiza tabere paramilitare neo-legionare și participa la evenimente cu ultrași

Eugen Sechila, aghiotantul lui Călin Georgescu, este un simpatizant al legionarilor, organizator de tabere paramilitare în munți „pentru adolescenți”, și conducător al Asociației „Gogu Puiu și Haiducii Dobrogei”, interzisă de autorități în școli pentru propagandă legionară.
Alina Costache
05 dec. 2024, 18:48
Eugen Sechila, aghiotantul lui Călin Georgescu, organiza tabere paramilitare neo-legionare și participa la evenimente cu ultrași

Eugen Sechila, apropiat al lui Călin Georegscu, ce a fost surprins în apropierea candidatului independent la alegerile prezidențiale când acesta a susținut un interviu la publicația Gândul, este conducătorul Asociației „Gogu Puiu și Haiducii Dobrogei”, care l-a promovat activ în ultimii ani pe suveranist. Sechila, fost luptător în Legiunea Străină și cunoscut simpatizant al Mișcării Legionare din perioada interbelică, a apărut de-a lungul timpului la mai multe manifestații la care au participat și ultrași radicali.

Eugene Sechila, aghiotantul lui Călin Georgescu, simpatizant al legionarilor

Eugen Sechila conduce prin asociația sa un grup cu simpatii evidente neo-legionare, care organizează tabere paramilitare, deghizate în „tabere de supraviețuire” pentru tineri, unde aceștia sunt îndoctrinați cu propagandă legionară. Acest lucru este dovedit de autorități, care au interzis organizația condusă de Sechila în școlile din România, după ce s-au descoperit dovezi că s-a promovat propaganda legionară în rândul elevilor.

Asociația „Gogu Puiu și Haiducii Dobrogei” este o mișcare foarte apropiată și de câteva grupuri naționaliste, care provoacă adevărate turbulențe la meciurile de fotbal ale naționalei României. Asociația lui Sechila a participat în compania brigăzilor „Camarazii” și „Honor et Patria”, dar și a altor formațiuni care promovează credințele legionare la mai multe evenimente neolegionare.

Citește și : Cine sunt tinerii aduși de POT în Parlament: doi condamnați la închisoare, un individ prins la furat în magazin și pensionari care au lucrat la Interne

În ianuarie 2023, Eugen Sechila a ținut un discurs la un eveniment la care a participat gruparea pe care o conduce, împreună cu suporteri din „Camarazii” și „Honor et Patria”, iar după încheierea acestuia a cedat microfonul reprezentanților ultrașilor. De asemenea, în iunie 2023, asociația lui Sechila a participat la „Marșul Golanilor”, o manifestație organizată de asociații neo-legionare precum Honor et Patria, Camarazii România, Neam Onoare Identitate, Asociația Gogu Puiu și Haiducii Dobrogei, Legitimă Apărare și Starea de Libertate.

În decembrie 2022, Eugen Sechila a luat parte la un eveniment în care mai multe grupări de ultrași, precum și membri ai partidului AUR, au protestat împotriva dărâmării statuii din București a lui Mircea Vulcănescu, membru al guvernului Ion Antonescu. Atunci, Sechila a avut un discurs mistic.

Citește și : Parchetul General s-a autosesizat în legătură cu finanțarea campaniei lui Călin Georgescu după declasificarea documentelor CSAT

Vin să le spun celor care au luat această decizie scârbavnică să gândească bine, să se socotească pe ei înșiși.

Ideile lor nu sunt de sorginte omenească. Ele sunt de sorginte demonică. Iuda nu este doar un personaj istoric, este un duh, este un demon, iar cei care poartă aceste sorginte își asumă o justiție imanentă, care iese din propriile lor acte și se termină la ștreang, asemenea lui Iuda cel istoric”, spunea Eugen Sechila în trecut.

 

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Anunț bombă! Mircea Lucescu a luat decizia privind viitorul său după Bosnia – România 3-1. Exclusiv
Capital.ro
Legătura dintre Călin Georgescu și SIE. Traian Băsescu: Am discutat cu el, mi-am dat seama
Playtech.ro
Punctele de penalizare: în cât timp se șterg și cum afli rapid istoricul tău rutier
Adevarul
Cum era Ceaușescu să provoace un război cu URSS. Istoria secretă a unor planuri de invazie
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Declarațiile SFÂȘIETOARE făcute de tatăl Sarei după înmormântarea fetiței de 2 ani. Bărbatul susține că personalul clinicii dentare ar încerca să mușamalizeze cazul
iamsport.ro
Radu Naum l-a făcut praf după Bosnia - România 3-1: ”Ar fi bine să nu îl mai vedem! E greu de acceptat, ustură tare de tot”
MediaFlux
Primele imagini de la înmormântarea lui Horia Moculescu. Artiștii veniți la Cimitirul Bellu VIDEO și FOTO
stirilekanald.ro
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume