Eugen Sturza, învestit ministru al Apărării Republicii Moldova. Igor Dodon nu i-a putut semnat decretul

Noul ministru al Apărării din Republica Moldova, Eugen Sturza, a fost învestit marți în funcție, după ce președintele Parlamentului, Andrian Candu, a semnat în locul președintelui Igor Dodon decretul privind numirea sa, conform deciziei adoptate săptămâna trecută de Curtea Constituțională, relatează presa locală.
Filip Stan
24 oct. 2017, 15:31
Eugen Sturza, învestit ministru al Apărării Republicii Moldova. Igor Dodon nu i-a putut semnat decretul

Președintele Igor Dodon a rămas vineri temporar fără atribuția de numire a ministrului Apărării, după ce a refuzat de două ori cererea premierului Pavel Filip de a semna decretul prin care în acest post era numit Eugen Sturza, motiv pentru care Curtea Constituțională a apreciat că șeful statului se află în ‘imposibilitatea temporară’ de a-și exercita atribuțiile ce într-o asemenea situație sunt preluate, în ordine, de președintele parlamentului sau de primul ministru, atribuții preluate numai pentru semnarea respectivului decret.

Ceremonia de învestire a lui Sturza a avut loc chiar în Reședința de Stat, sediul președinției. ‘Sper ca prin aceasta procedură să punem capăt crizei în care am intrat, iar fiecare demnitar de stat să respecte legea și Constituția în mod special’, a declarat la această ceremonie Andrian Candu, citat de independent.md.

Citeşte şi Igor Dodon, SUSPENDAT din funcţia de preşedinte al Republicii Moldova

Conform unui comunicat oficial, prim-ministrul Pavel Filip, prezent și el la ceremonie, l-a felicitat pe Eugen Sturza, menționând că mandatul noului ministru al apărării este unul complex și important pentru finalizarea elaborării și promovării noii Strategii cu privire la Apărare, dar și pentru realizarea reformei armatei naționale, potrivit Agerpres.

Igor Dodon nu a făcut deocamdată declarații după învestirea lui Eugen Sturza.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii au anunțat vreme extremă în România. Cod galben de caniculă și avertizare de vijelii | HARTA
Fanatik.ro
Gigi Becali, decizie „la cald” imediat după FCSB – FC Botoșani. „A plecat din România!”. Exclusiv
Capital.ro
Regulă la bloc în 2026. Documentele pe care proprietarii le pot verifica. Ce obligații are administratorul privind banii
Playtech.ro
Orașul european în care chiria pornește de la 237 de euro. Este pe locul doi în topul destinațiilor pentru muncă
Adevarul
„Rămășiță din anii ’90... azi nu mai înseamnă nimic”. De ce își pun mulți șoferi stickere IPA pe mașini și ce spune legea
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
Ianis Hagi, în dubiu pentru națională! De ce a ratat startul sezonului și ce urmează pentru mijlocaș
MediaFlux
Horoscop 18 august. Zi cu ghinion pentru unele zodii! Cine are parte de certuri, bani pierduți și surprize neașteptate
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat