Eugen Teodorovici: „Dl Cîţu a făcut mult rău economiei prin declaraţiile sale”. Rareş Bogdan: „Nu-l vom retrage dacă trece moţiunea”

Eugen Teodorovici, fostul ministru de Finanţe în Guvernul Dăncilă, l-a atacat pe Florin Cîţu, actualul ministru de Finanţe, pentru declaraţiile din ultimele zile, legate de deficitul bugetar, declaraţii despre care a spus că sunt iresponsabile.
Filip Stan
02 dec. 2019, 19:48
Eugen Teodorovici:

„Cred că era o obligaţie de-a noastră să depunem această moţiune, plecând de la toate declaraţiile incorecte şi nejustificate de până să devină ministru, conferinţa de presă de după doar câteva zile de mandat şi tot ce s-a întâmplat de o lună de zile încoace. Dânsul, prin măsurile aplicate sau neaplicate de când sunt cei de la PNL la guvernare, a afectat economia.

 

Uitaţi-vă la cursul EURO, valoarea împrumuturilor contractate de actualul Guvern şi, mai ales, rectificarea bugetară, asumată pe un deficit foarte mari. Rolul unui Guvern este de a se încadra într-un deficit, puteau să facă rectificarea în deficitul de 3 la sută şi după 2 luni de guvernare puteau să vadă cât ajunge deficitul. Nu trebuiau să facă asta de la început. Ăsta e scopul Guvernului, să depăşească ţinta de deficit? Primele declaraţii ale domniei sale, cele legate de bugete paralele, registre duble, nu trebuiau făcute. Am văzut şi o declaraţie despre listarea CEC la bursă. E adevărat, listarea unei companii e un lucru bun. Dar dacă facem o listare la bursă a CEC azi, cota statului în zona bancară scade. România, prin capitalizarea CEC-ului şi cumpărarea de către EXIM Bank a Băncii Româneşti, este la 14 la sută cotă în piaţa bancară, cotă foarte mică”, a declarat Eugen Teodorovici la România TV.

Rareș Bogdan, prim-vicepreședinte PNL, a anunțat ce se va întâmpla dacă va trece moțiunea simplă împotriva lui Florin Cîțu, ministru de Finanțe.

„Noi avem încredere. Nu-l vom retrage, Florin Cîțu se bucură de sprijinul partidului. Nu-l retragem. Ca lucrurile să fie foarte clare, Florin Cîțu rămâne acolo. Știu că este ca un ghimpe pentru foarte mulți din fosta coaliție guvernamentală, tocmai de aceea vă spun că Florin Cîțu are încrederea PNL, nu-l vom retrage” a spus Rareș Bogdan, la România TV.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Una dintre cele mai așteptate nunți din showbiz a avut loc înainte de Crăciun! Două vedete s-au căsătorit în mare secret
Fanatik.ro
După Wiz Khalifa, un alt rapper american are dosar penal în România. Lil Pump e acuzat că a rănit o tânără la Neversea
Capital.ro
O legendă a muzicii rock a plecat să colinde îngerii de Crăciun. Era cunoscut și iubit de toată lumea. Succesul său nu a cunoscut limite
Playtech.ro
În ce zile se merge la colindat. Ce se face din 24 decembrie până la Anul Nou
Adevarul
Mii de bucureșteni așteaptă de ani recunoașterea unui drept garantat prin lege. Puțini știu că îl pot obține mai repede
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Denise Rifai, pregătită pentru viața în doi! Vedeta Kanal D ne-a dezvăluit planurile sale pentru 2026: „A venit momentul”
iamsport.ro
Discuțiile din culise dintre Gino Iorgulescu și Mugur Isărescu pentru un proiect uluitor în fotbalul românesc, la un mare club
MediaFlux
Venus intră în Capricorn pe 24 decembrie 2025. Cele trei zodii care vor simți din plin fenomenul astrologic
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet