Eurodeputatul Siegfried Mureşan, ales vicepreşedinte al Grupului PPE din Parlamentul European

Deputatul european Siegfried Mureşan (PNL) a fost ales, miercuri, vicepreşedinte al Grupului Partidului Popular European (PPE) din Parlamentul European. Europarlamentarul român a obţinut 141 dintr cele 158 de voturi valabil exprimate. Grupul PPE este cel mai mare grup politic din Parlamentul European, cu un număr total de 179 europarlamentari.
Alina Costache
05 iun. 2019, 13:55
Eurodeputatul Siegfried Mureşan, ales vicepreşedinte al Grupului PPE din Parlamentul European

În calitate de vicepreşedinte, Siegfried Mureşan va fi parte a preşedinţiei Grupului PPE din Parlamentul European, alături de preşedintele grupului şi de ceilalţi 9 vicepreşedinţi. Preşedinţia are rolul de a conduce Grupul PPE.

„ Acest vot dat de europarlamentarii PPE reprezintă şi un vot de încredere pentru România.  Grupul PPE a fost cel mai mare grup înainte de alegerile europarlamentare, am câştigat alegerile şi suntem în continuare principala forţă politică a Uniunii Europene. Grupul PPE este singura forţă politică ce poate asigura stabilitate la nivelul Uniunii şi care are soluţii la problemele oamenilor. Îmi propun o Uniune Europeană care să rezolve problemele oamenilor, care să livreze ceea ce aşteaptă oamenii de la ea. Voi continua să lupt pentru a aduce în Europa mai multă siguranţă şi mai multe locuri de muncă. Voi susţine o Uniune Europeană mai aproape de oameni, o Uniune în care vocea românilor şi a tuturor cetăţenilor europeni să se audă cât mai bine. Voi lucra împreună cu toţi europarlamentarii din Grupul PPE pentru a îndeplini aceste obiective”, a declarat deputatul european Siegfried Mureşan după votul din Grupul PPE.

Mureşan a fost ales cu 141 dintre cele 158 de voturi valabil exprimate.

Grupul PPE este cel mai mare grup politic din Parlamentul European, cu un număr total de 179 europarlamentari.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Care e legătura dintre contractul de lobby de 3,4 milioane de dolari cu o firmă americană și dorința lui Nicușor Dan de a se întâlni cu Donald Trump
Capital.ro
Ghid pentru șoferii pensionari. Afecțiunile medicale pe care medicul de familie e obligat să le raporteze. Poți pierde permisul auto
Playtech.ro
Cum poți deveni chef în România. Cât costă cursurile și cât poți câștiga în această meserie
Adevarul
Greșelile absolut aberante care au schimbat cursul istoriei. Deciziile de neînțeles ale unora dintre cei mai mari lideri
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Pregătiri de război cu rușii la ”Poarta Focșani”. Trupele sunt gata să lupte ”chiar din această noapte”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți