EUROPA LEAGUE: Surprize mari, ce echipe s-au calificat în semifinale

Răsturnări de situaţie în Liga Europa: Salzburg a eliminat Lazio, scor 4-1 în returul sferturilor, după ce în tur a fost 2-4; Marseille, 5-2 cu Leipzig şi calificare, după 0-1 în tur

13 apr. 2018, 03:43

Formaţia Lazio Roma, cu Ştefan Radu integralist, a fost învinsă, joi, în deplasare, cu scorul de 4-1, de echipa Salzburg, în manşa secundă a sferturilor Ligii Europa. Salzburg, care a pierdut în tur cu 2-4 şi în manşa secundă a înscris trei goluri într-un interval de cinci minute, s-a calificat în semifinale.

S-au mai calificat în faza următoare Arsenal Londra, după 2-2 cu ŢSKA Moscova (4-1 în tur) şi Atletico Madrid, deşi a fost învinsă cu 1-0 de Sporting Lisabona, madrilenii impunându-se în tur cu 2-0.

Rezultatele meciurilor din returul sferturilor de finală ale Ligii Europa:

Salzburg – Lazio Roma 4-1

Au marcat: Dabbur ’56, Haidara ’72, Hwang ’74, Lainer ’76 / Immobile ’55

Olympique Marseille – Leipzig 5-2

Au marcat: Ilsanker ‘6 (autogol), Sarr ‘9, Thauvin ’38, Payet ’60, Sakai ‘90+4 / Bruma ‘2, Augustin ‘55

ŢSKA Moscova – Arsenal 2-2

Au marcat: Şalov ’39, Nababkin ’50 / Welbeck ’75, Ramsey ‘90+2

Sporting Lisabona – Atletico Madrid 1-0

A marcat: Montero ‘28

Tragerea la sorţi a semifinalelor Ligii Europa va avea loc vineri, de la ora 13.00.