Europarlamentare: Forţele proeuropene domină în Parlamentul European

Forţele proeuropene sunt în continuare dominante în Parlamentul European după alegerile europene desfăşurate în perioada 23-26 mai în cele 28 de state membre ale Uniunii Europene, deşi popularii şi socialiştii europeni - principalele două grupuri europarlamentare în ultimii cinci ani - au înregistrat un recul semnificativ, indică rezultatele provizorii sau finale publicate luni, la ora 02:00 GMT, pe site-ul www.election-results.eu.
Iulian Tudor
27 mai 2019, 04:56
Europarlamentare: Forţele proeuropene domină în Parlamentul European

Astfel, Partidul Popular European (PPE) obţine 179 de mandate în noul Parlament European şi rămâne cel mai mare grup politic, fiind urmat de Alianţa Progresistă a Socialiştilor şi Democraţilor din PE (S&D) cu 150 de mandate.

Pe poziţia a treia s-ar plasa Alianţa Liberalilor şi Democraţilor pentru Europa (ALDE) împreună cu coaliţia Renaissance (Franţa) şi Alianţa 2020 USR PLUS (România), cu 107 mandate, informează Agerpres.

La mare distanţă, pe locul patru se situează Verzii, cu 70 de locuri în noul Parlament European.

Citeşte şi REZULTATE europarlamentare 2019 Bucureşti. Alianţa 2020 USR PLUS a obţinut un rezultat zdrobitor în Capitală

Urmează la egalitate, cu 58 de mandate, Conservatorii şi Reformiştii Europeni (ECR, grup ce include în prezent conservatorii britanici) şi Europa Naţiunilor şi a Libertăţii (ENF, în care se află în prezent partidul francez Adunarea Naţională şi cel italian Liga).

La mică distanţă, având 56 de mandate, se plasează grupul Europa Libertăţii şi a Democraţiei Directe (EFDD), în timp ce Stânga Unită Europeană Stânga Verde Nordică va deţine 38 de mandate în noul PE.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Gheorghe Dincă a ajuns pe mâinile medicilor! Ce a pățit monstrul din Caracal, în penitenciar
Fanatik.ro
Dublă pierdere pentru Universitatea Craiova! Un titular a ajuns pe masa de operație, iar altul a lipsit de la antrenament. Update exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu a spus totul în presa străină: Ținta noastră este să deținem controlul! Cea mai mare bogăție a României
Playtech.ro
Moștenirea unei case intră sau nu la bunuri comune: ce spune legislaţia din România
Adevarul
Mesajul dur al unui profesor de Drept: Dacă un neurochirurg de 65 de ani poate opera, și un judecător poate pronunța divorțuri
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
El este bărbatul găsit carbonizat în mașină, pe un câmp lângă Oradea. Avea 42 de ani și acasă îl aștepta un copil
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Se dau 200.000 de euro pentru tinerii din România! Iată cum poți obține banii
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mircea, bărbatul găsit carbonizat în mașină! Breaking news
substantial.ro
Matematica devine joacă: 5 jocuri care fac cifrele prietenoase