Simona Halep – Magdalena Frech 6-4, 6-3, victorie facilă în primul tur la Australian Open 2022. Cârstea şi Begu merg şi ele mai departe

Simona Halep s-a calificat fără emoții în turul doi al competiției de la Australian Open 2022. Victorii frumoase au obţinut, de asemenea, Sorana Cîrstea şi Irina Begu.

18 ian. 2022, 07:09

UPDATE: În turul secund, Simona Halep o va întâlni pe brazilianca Beatriz Haddad Maia, 25 de ani, locul 88 WTA, care a trecut în runda inaugurală de americana Katie Volynets, 20 de ani, locul 178 WTA în trei seturi, 3-6, 6-2, 6-3.

UPDATE Simona Halep a recunoscut că a fost nervoasă şi nesigură la primul meci jucat la actuala ediţie a Australian Open, dar a precizat că speră ca nivelul evoluţiei ei să se îmbunătăţească pe zi ce trece.

„Este întotdeauan dificil primul meci al turneului, am fost nervoasă, am fost nesigură că pot juca un tenis bun azi, dar în final am câştigat şi asta mă face foarte fericită. Starea asta a venit de la accidentările pe care le-am avut anul trecut, aşa că încrederea mea nu a fost foarte ridicată la finalul anului trecut, acum încerc doar să joc cel mai bun tenis de fiecare dată când intru pe teren. Săptămâna dinainte a fost grozavă şi acum caut doar să fiu mai bună ca astăzi. A fost o bună oportunitate să joc pe aceste terenuri (n.r. – la primul turneu al anului), sunt obişnuită cu ele acum. Este întotdeauna drăguţ să vin în Australia şi să câştig câteva meciuri. Acel titlu m-a ajutat enorm şi sper că pot juca în acestă săptămână mai bine de la zi la zi”, a declarat Halep, la interviul de pe teren.

UPDATE Simona Halep a învins-o pe jucătoarea din Polonia, Magdalena Frech, cu scorul de 6-4, 6-3. Sorana Cîrstea, locul 38 WTA, a învins-o, maţi, cu scorul de 6-2, 6-2, pe jucătoarea cehă Petra Kvitova, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 20, calificându-se în turul al doilea al Australian Open.

Cîrstea s-a impus după un meci de o oră şi 11 minute şi va evolua în manşa următoare cu Kristina Kucova din Slovacia, locul 96 WTA.

Într-un alt meci din turul I, Irina Begu, locul 64 WTA, a dispus, cu scorul de 2-6, 7-5, 6-3, de franţuzoaica Oceane Dodin, locul 85 WTA, după o partidă care a durat două ore şi 37 de minute.

Simona Halep, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14, s-a calificat, marţi, în turul al doilea al Australian Open, după ce a trecut, cu scorul de 6-4, 6-3, de poloneza Magdalena Frech, locul 102 WTA.

Simona Halep a lăsat o foarte bună impresie la primul meci disputat la Melbourne Park, în care a primit o replică dârză din partea cealaltă a fileului. În condiţiile în care adversara i-a opus o puternică rezistenţă, românca a zburdat pe teren şi şi-a făcut convingător intrarea în turneu.

Frech, 24 de ani, este o jucătoare tenace, cu o defensivă solidă, pe care o poate transforma repede în atac. Poloneza a dat mai toate mingile înapoi şi a fost zgârcită cu cadourile. A răspuns cu efort la efort şi a variat loviturile. Astfel, Halep a fost nevoită să muncească, să alerge pe tot terenul, să-şi facă singură punctele, să găsească unghiuri ample şi a reuşit de multe ori. Fostul lider WTA rămâne cu unele probleme la serviciu şi cu neaşteptatele scăderi în evoluţie, după momente de joc cu nivel ridicat.
Halep a returnat bine în primul ghem al meciului şi a reuşit să câştige pe serviciul adversarei. Însă nu s-a distanţat şi Frech a înstors scorul cu două ghemuri luate la rând. De la 1-2, a urmat cea mai bună perioadă de joc a Simonei Halep, în care a câştigat patru ghemuri la rând, nu însă fără efort, dar cu lovituri spectaculoase, aplaudate la scenă deschisă. De la 5-2, Frech a reuşit să se apropie la un ghem, înainte ca Halep să închidă setul, cu 6-4, după 49 de minute de joc.

Frech a devenit mai agresivă în setul al doilea, după ce şi-a pierdut serviciul în ghemul de debut, reuşind să pună pe tabelă trei ghemuri la rând. Halep a răspuns imediat cu două ghemuri în care a pierdut doar un punct şi a egalat la 3. Ea a profitat de două duble greşeli comise de sportiva poloneză în ghemul al şaptelea, pentru a trece din nou în avantaj. Mai bine pregătită fizic, Simona a terminat en fanfare jocul, cu cinci ghemuri câştigate la rând şi cu 6-3, după o oră şi 29 de minute.

În manşa următoare, Simona Halep va evolua cu Katie Volynets din SUA, locul 176 WTA, venită din calificări, sau cu brazilianca Beatriz Haddad Maia, locul 83 WTA.

Calificarea în turul al doilea este recompensată la primul grand slam al anului cu un premiu de 154.000 de dolari australieni (97.210 euro) şi cu 70 de puncte WTA.

Simona Halep a fost finalistă în 2018 la Melbourne Park, fiind întrecută în ultimul act de Carlone Wozniacki, scor 7-6 (2), 3-6, 6-4. La ediţia din 2021, românca a fost eliminată în sferturi de Serena Williams, cu 6-3, 6-3.

EUROSPORT LIVE VIDEO Simona Halep – Magdalena Frech. Sportiva din România, locul 15 WTA, o întâlnește în primul tur pe Magdalena Frech (105 WTA), iar meciul a fost programat de organizatori în a doua zi a competiției, marți, în jurul orei României 05:30.

Simona Halep – Magdalena Frech EUROSPORT LIVE VIDEO

Duelul dintre Simona Halep și Magdalena Frech va fi al treilea jucat pe terenul ”Margaret Court”, după meciurile Daria Saville – Rebecca Peterson și Andrey Rublev – Gianluca Mager.

EUROSPORT LIVE VIDEO Simona Halep – Magdalena Frech. Partida din runda inaugurală a Australian Open va consemna a doua întâlnire directă dintre Simona Halep și Magdalena Frech. Duelul precedent a fost câștigat de româncă în minimum de seturi, 6-2, 6-0, în sferturile de finală ale ediției 2020 de la Praga Open, competiție pe care Simona Halep a și câștigat-o.

Novak Djokovic are interzis şi la Roland Garros 2022. Imagini EXCLUSIVE de la sosirea la Belgrad
Învingătoarea meciului dintre Simona Halep și Magdalena Frech va juca în turul doi de la Australian Open împotriva sportivei calificate din duelul Katie Volynets – Beatriz Hadad Maia.

EUROSPORT LIVE VIDEO Simona Halep – Magdalena Frech. Cum ar arăta un parcurs până în finală

Halep ar putea să o întâlnească chiar pe Emma Răducanu în turul 3, însă doar dacă britanica va trece de Sloane Stephens. În optimi, Simona ar urma să aibă o adversară pe măsura sa, Garbine Muguruza (3 WTA), dar cam inconstantă, pe care Halep a învins-o ultima dată în 2020, în semifinalele de la Roma, turneu pe care românca l-a și câștigat și care este ultimul ei trofeu.

Per total, la meciurile directe, Muguruza are 4-3, numai că inconstanța sa din ultimii ani o fac un adversar totuși greu de „ghicit”. Cele două s-au mai întâlnit la Australian Open, în semifinalele din 2020, când a câștigat jucătoarea din Spania. Astfel, ar fi și un moment de revanșă pentru Simona.

Abia în sferturi ar urma să fie un meci greu pentru Halep, care, dacă se va respecta „calculul hârtiei”, ar urma să dea peste Anett Kontaveit (7 WTA), cea împotriva căreia Simona a pierdut finala de la Transylvania Open, în 2021.

Halep ar putea da peste Barty sau Osaka în finala Australian Open. O semifinală ar putea însemna un meci cu Aryna Sabalenka, o adversară puternică, aflată pe locul 2 WTA, pe care Halep o conduce cu 3-2 la „directe”.

În marea finală, „Simo” ar urma să dea fie peste liderul modial, Ashleigh Barty, fie peste Naomi Osaka. Practic, cele două sunt cotate cu șanse mai bune decât Halep, dar doar teoretic, pentru că Halep, care este cap de serie 14 la acest turneu, este văzută de specialiști drept a cincea favorită.

Tot în a doua zi a competiției se vor juca și meciurile Sorana Cîrstea – Petra Kvitova și Irina Begu – Oceane Dodin. Ambele confruntări vor începe în jurul orei 02:00 în România.

Simona Halep se menţine pe locul 15, cu 2.657 de puncte, în clasamentul WTA publicat luni. Ierarhia este condusă în continuare de Ashleigh Barty, cu 7.111 de puncte. Jaqueline Cristian, numărul 69 mondial, şi Elena-Gabriela Ruse, locul 72 WTA, sunt la cele mai bune clasări din carieră.

Australian Open 2022 Simona Halep joacă de la ora 5:30. Gabriela Ruse şi Jacqueline Cristian, în turul doi!