Eurostat: România, între primele trei ţări care au cel mai mic deficit bugetar ca procent din PIB în 2015

Lituania, Cehia și România sunt ţările cu cel mai scăzut deficit bugetar ca procentaj din PIB în 2015, potrivit Eurostat.
Alina Costache
21 oct. 2016, 11:11
Eurostat: România, între primele trei ţări care au cel mai mic deficit bugetar ca procent din PIB în 2015

Deficitul bugetar al României a scăzut anul trecut la 0,8% din PIB (5,387 miliarde lei), similar cu nivelul din 2014 (0,8% din PIB; 5,650 miliarde lei), și față de 2,1% din PIB în 2013 (13,289 miliarde lei), conform celei de-a doua estimări publicate, vineri, de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat).

În 2012, România a înregistrat un deficit de 3,7% din PIB, peste limita oficială de 3% din Produsul Intern Brut prevăzută în Tratatul de la Maastricht.

Deficitul bugetar al UE a fost anul trecut de 2,4% din PIB, după ce, în 2014, se situa la 3% din PIB. În zona euro, deficitul bugetar a fost mai redus decât la nivelul UE în ultimii ani, evoluând de la 2,6% din PIB în 2014, la 2,1% din PIB în 2015.

În 2015, cel mai scăzut deficit bugetar ca procentaj din PIB se înregistra în Lituania (0,2%), Cehia (0,6%), România (0,8%) și Austria (1% din PIB), în timp ce Luxemburg (1,6%), Germania (0,7%), Suedia (0,2%) și Estonia (0,1%) au înregistrat excedent bugetar.

Șase state membre ale UE au raportat anul trecut un deficit bugetar egal sau mai mare de 3% din PIB, respectiv Grecia (7,5%), Spania (5,1%), Portugalia (4,4%), Marea Britanie (4,3%), Franța (3,5%) și Croația (3,3%).

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Nici măcar BNR nu scapă de șocul impozitelor. Banca centrală a dat în judecată Primăria Sectorului 5 și contestă decizia de impunere la Arenele BNR
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Nu există obligativitate pentru proprietari. Se obține aprobare prin Adunarea Generală a Asociației de Proprietari
Playtech.ro
Ce valoare au voucherele de vacanță 2026 pentru profesori: Ce schimbări au apărut
Adevarul
Bani îngropați, găsiți în Norvegia. Se speculează că provin din cel mai mare jaf din istoria țării, din 2004
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Adrian Mutu, afectat după ce fostul său conducător a fost ucis cu sânge rece: ”Era un om extraordinar”
MediaFlux
Rusia face un pas decisiv spre Iran. Dezvăluiri de la serviciile occidentale de informații
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend