Eurostat: România, statul cu cele mai mici prețuri în 2022

Eurostat anunţă că nivelul cel mai scăzut din UE al preţurilor în cazul cheltuielilor de consum s-a înregistrat în 2022 în România, Bulgaria şi Polonia.
Irina Dumitrescu
21 iun. 2023, 13:19
Eurostat: România, statul cu cele mai mici prețuri în 2022

Nivelul preţurilor în cazul cheltuielilor de consum finale ale gospodăriilor în Uniunea Europeană a variat semnificativ anul trecut în statele membre UE, cel mai scăzut nivel fiind în România (58% din media UE), Bulgaria (59%) şi Polonia (62%), arată datele publicate miercuri de Oficiul European de Statistică (Eurostat).

În 2022, cel mai ridicat nivel al preţurilor în Uniunea Europeană s-a înregistrat în Irlanda (146% din media UE), Danemarca (145%) şi Luxemburg (137%).

Angajări 2023. Postul plătit cu 2.000 de euro net pe lună, plus bonuri de masă, prime de Sărbători şi bonusuri anuale
Anul trecut, nivelul preţurilor pentru alcool şi tutun a fost de aproximativ 3,3 ori mai ridicat în cea mai scumpă ţară faţă de cea mai ieftină. Variaţiile de preţ sunt provocate de diferenţele de impozitare la aceste produse. Cel mai scăzut nivel a fost în Bulgaria (66% din media UE), Polonia (73%), Ungaria (78%), iar cel mai ridicat în Irlanda (216%) Finlanda (174%) şi Danemarca (138%).

Pe locul doi în ceea ce priveşte diferenţa între preţuri se află restaurantele şi hotelurile, cel mai scăzut nivel a fost în Bulgaria (51% din media UE), România (61%) şi Ungaria (62%) iar cel mai ridicat în Danemarca (156%), Finlanda (132%) şi Luxemburg (131%).

Cea mai ieftină îmbrăcăminte este în Bulgaria (80% din media UE), Ungaria (83%) şi România (84%), iar cea mai scumpă în Danemarca (134%), Suedia (117%) şi Cehia (115%).

Angajări 2023. Jobul cu denumire complicată plătit cu 1500 de euro pe lună. Se poate face şi din fotoliu
Diferenţe se înregistrează şi la alimente şi băuturi nealcoolice (variind de la 72% din media UE în România la 121% în Danemarca), echipamentele de transport personal (variind de la 87% în Polonia la 132% în Danemarca) şi produsele electronice de consum (variind de la 92% în Italia la 115% în Franţa), potrivit Eurostat.

Restaurantele și hotelurile s-au clasat pe locul al doilea în ceea ce privește diferența de nivel de preț, cele mai mici niveluri de preț fiind înregistrate în Bulgaria (51% din media UE), România (61%) și Ungaria (62%), iar cele mai ridicate în Danemarca (156%), Finlanda (132%) și Luxemburg (131%).

Îmbrăcămintea a fost cea mai ieftină în Bulgaria (80% din media UE), Ungaria (83%) și România (84%), în timp ce cea mai scumpă a fost în Danemarca (134%), Suedia (117%) și Cehia (115%).

De asemenea, au fost înregistrate disparități în cazul alimentelor și băuturilor nealcoolice (variind de la 72% din media UE în România la 121% în Danemarca), al echipamentelor de transport personal (variind de la 87% în Polonia la 132% în Danemarca) și al electronicelor de consum (variind de la 92% în Italia la 115% în Franța).

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Ce au făcut Alina Eremia și logodnicul ei, Edi Barbu, înainte de nuntă! Cum i-au surprins paparazzii
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
FCSB forțează marea lovitură: transferul lui Florinel Coman! Despre ce bani e vorba. Exclusiv
Capital.ro
A plecat o voce de neuitat a muzicii românești. Doliu în lumea muzicală din România: Inimi împietrite de durere!
Playtech.ro
Supermarketul care cucereşte Europa. E mai ieftin decât Lidl sau Action, promoţiile îi fac pe clienţi să stea la cozi
Adevarul
„Pâinea îngrașă, dar alte alimente sunt mult mai nocive” - Cercetător UBB, despre obiceiul alimentar care-i îmbolnăvește pe români
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte pe care interpreta de muzică din Timișoara a mai apucat să le scrie înaintă să moară! Ți se rupe sufletul. Câtă durere
Evz.ro
Elena Udrea, coșmar după ieșirea din închisoare. A fost la un pas de tragedie
Prosport.ro
Interzis cardiacilor! Cea mai frumoasă prezentatoare TV s-a filmat în timp ce făcea duș la piscină
kanald.ro
Concluziile summit-ului dintre Donald Trump și Vladimir Putin. Ce se va întâmpla cu războiul din Ucraina
Cancan.ro
Înmormântarea Prințesei Kate, plănuită în mare secret! Care a fost planul Palatului Buckingham
iamsport.ro
Gică Hagi a început să înjure un puști de 12 ani, care îl luase la mișto: ”Vezi-ți de treabă, a trecut perioada ta!”
MediaFlux
Zodiile care au parte de o surpriză financiară înainte de finalul lunii
stirilekanald.ro
Lanț uman în stațiunea Jupiter pentru salvarea a trei turiști, după ce a fost arborat steagul roșu. Cine este cel care a decedat
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice