Eurostat: Românii, printre cetăţenii UE care folosesc intens reţelele de socializare

În statele membre ale Uniunii Europene, 56% din persoanele cu vârsta cuprinsă între 16 şi 74 de ani au folosit anul trecut reţelele de socializare, cel mai ridicat procent fiind în Danemarca, Belgia, Suedia, Marea Britanie, Cipru, Malta, Finlanda, Olanda, Ungaria, Luxemburg, Estonia, România şi Letonia, arată datele prezentate duminică de Oficiul European de Statistică (Eurostat).
Filip Stan
01 iul. 2019, 06:25
Eurostat: Românii, printre cetăţenii UE care folosesc intens reţelele de socializare

Folosirea reţelelor de socializare a crescut semnificativ de la începutul colectării datelor (38% în 2011). Participarea la reţelele sociale include crearea unui profil de utilizator, postarea de mesaje sau alte contribuţii la reţelele de socializare.

În rândul statelor membre UE, cel mai ridicat procent al cetăţenilor care foloseau anul trecut reţele de socializare se înregistra în Danemarca (79%), Belgia (73%), Suedia şi Marea Britanie (ambele cu 70%), Cipru şi Malta (ambele cu 69%), Finlanda (67%), Olanda (66%), Ungaria (65%), Franţa (42%), Italia (46%) şi Slovenia (49%).

În rândul tinerilor cu vârsta cuprinsă între 16 şi 24 de ani, aproape nouă din zece au folosit anul trecut reţelele de socializare (88%). Acest procent varia de la 97% în Cehia, Danemarca şi Croaţia, 96% în Estonia şi Grecia, 95% în Cipru şi Portugalia, 94% în Belgia, Lituania, Ungaria şi Malta, 93% în Letonia, Slovacia, Finlanda şi Marea Britanie, 92% în Austria, 91% în Olanda şi Polonia, 90% în Irlanda şi Suedia, 89% în România, Spania şi Slovenia, la 79% în Italia şi 77% în Franţa.

În rândul persoanelor cu vârsta cuprinsă între 65 şi 74 de ani, aproape o cincime (19%) au folosit anul trecut reţelele de socializare. Acest procent varia de la 8% în Bulgaria, 9% în Grecia, 10% în Polonia, 11% în Croaţia, 12% în Slovacia, 13% în Franţa şi Italia, 14% în Austria şi Slovenia, 15% în Irlanda, 16% în România, la 46% în Danemarca.

Datele Eurostat au fost publicate pentru a celebra Ziua Mondială a Reţelelor de Socializare, în 30 iunie.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Gigi Becali îl bagă în ședință pe Darius Olaru după FC Argeș – FCSB 1-0: „O să-l sun să îl rog asta!”
Capital.ro
Medicamentele care te lasă fără permis de conducere. Pot influența testele antidrog: Conțin substanțe similare unor droguri
Playtech.ro
Cea mai importantă ramură dintr-un pom: la ce să fii atent când tai copacii din grădină
Adevarul
Câte kilograme sunt normale și de ce greutatea ideală nu există. Medic: „Circumferința taliei poate spune mai mult decât cântarul”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sergiu, tânărul împușcat în Italia a fost înmormântat! Imaginile DURERII cu momentul în care mam... Vezi mai mult
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Vouchere de vacanță 2026. Noi modificări pentru angajați. Cum vor putea fi folosite
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend