EUROVISION 2015: Robert Turcescu îşi încearcă iar norocul la Eurovision Romania

EUROVISION: A părăsit presa rușinos, argumentând că a fost ofițer sub acoperire și s-a reactivat în muzică! Turcescu (39 ani) s-a înscris în concursul Eurovision.
Alina Costache
09 feb. 2015, 22:34
EUROVISION 2015: Robert Turcescu îşi încearcă iar norocul la Eurovision Romania

EUROVISION ROMANIA. Robert Turcescu revine la visul adolescenței sale, acela de a deveni un rock star și participă din nou în competiția națională, unde a obținut cea mare realizare muzicală a sa.

În 2013, la preselecția concursului sus amintit, Turcescu& Casa Presei au obținut locul secund cu melodia ”Un refren”. Însă delegatul României la finala Eurovision 2013 (Malmo, Suedia), a fost Cezar Ouatu. Anul acesta, Turcescu e convins că va avea mai mult noroc, scrie libertatea.ro.

Eurovision România 2015 a atras aproape 100 de piese în cursa pentru un loc în finala din 8 martie, de la Craiova.

Vedete autohtone, dar și mulți compozitori străini — suedezi, norvegieni, germani, britanici, australieni — speră să reprezinte România la concursul de la Viena, din luna mai.

Astăzi (9 februarie), dosarele de înscriere sunt verificate, pentru a fi validate, însă, față de edițiile anterioare, participanții ale căror dosare nu îndeplinesc toate condițiile impuse de Regulament mai au la dispoziție 24 de ore pentru a-și completa documentele.

Numărarea și verificarea plicurilor conținând melodiile trimise s-a desfășurat la sediul TVR, unde documentele au fost deschise și verificate în prezența unui notar autorizat. Perioada de înscrieri pentru etapa națională a concursului s-a încheiat duminică, 8 februarie, la ora 20.00, pentru înscrierile expediate în plicuri și la ora 00.00, pentru cele trimise prin e-mail.

Cei care trec de verificarea dosarului intră la preselecție, ce se va desfășura de luni, 9 februarie, până miercuri, 11 februarie, când juriul de specialitate va putea anunța cele 12 piese pentru finala națională. Voltaj, Nicola, Ovidiu Lipan Țăndărică, Luminița Anghel, Ozana Barabancea, Trooper, Amna feat. Glance, trupa Băieții sau membrii fostei trupe Rednex se numără printre cei pe care i-am putea vedea pe scena concursului, dacă piesele lor vor trece de preselecția din 9, 10 și 11 februarie. În aceeași competiție intră și câteva compoziții semnate de Andrei Tudor, Mihai Alexandru.

Melodia câștigătoare va fi aleasă pe 8 martie, într-un spectacol televizat, cu public, desfășurat la Sala Polivalentă din Craiova.

‘Anul acesta, s-au înscris nume mari ale muzicii. Este fantastic! Îmi doresc foarte mult ca una dintre cele 12 piese care vor intra în finală să însemne ceva în istoria muzicii, măcar la noi în țară, fiindcă prea multe piese bune au dispărut. Sper să se schimbe felul în care europenii ne privesc, iar muzicienii pot contribui la asta. Muzica e mai mult decât un act artistic, este un mesager. Cred în valoarea fundamentală a muzicii, în rostul ei. Let’s speak românește în 2015!’, a spus Liana Stanciu, șefa delegației României la Eurovision.

Pe site-ul oficial al competiției, eurovision.tvr.ro, se găsesc toate informațiile despre concurs, dar și noutățile din țară și din străinătate pe subiectul Eurovision. Concursul cântecului european se va desfășura, în 2015, la Viena, Austria, în 19, 21 și 23 mai. România va participa în prima semifinală a concursului, cea din 19 mai, alături de Grecia, Macedonia, Estonia, Olanda, Republica Moldova, Finlanda, Belgia, Armenia, Serbia, Danemarca, Belarus, Rusia, Albania, Georgia și Ungaria.

DailyBusiness
Pfizer cere României despăgubiri de 500 de milioane de euro într-un proces privind vaccinurile anti-COVID
Spynews
Asemănarea dintre cele două crime care au zguduit România. Ce i-a făcut pe criminali să recurgă la un astfel de gest
Fanatik.ro
Dinamo Zagreb – FCSB 4-1 l-a îmbolnăvit pe Elias Charalambous: „Se simte foarte rău! E contagios”. Exclusiv
Capital.ro
Detalii neștiute până acum despre Călin Georgescu. Legătura pe care o are cu foști ofițeri ai serviciului secret al Armatei
Playtech.ro
Diferenţa dintre expat şi imigrant. Mulţi fac confuzie între termeni
Adevarul
Autostrada cu tuneluri din vestul României, realizată pe jumătate. Câți metri au mai rămas de excavat din galerii
wowbiz.ro
Mario, adolescentul ucis în Cenei, și-a presimțit moartea?! Mesajele cutremurătoare pe care le-a postat pe internet înainte de tragedie: „Prietenul de azi, criminalul de mâine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în menținerea sănătății de sezon
iamsport.ro
A izbucnit în lacrimi când a vorbit despre relația cu Alex Pițurcă: 'A fost grav'. Ce a spus despre Victor Pițurcă
MediaFlux
Hidroelectrica, anunț important pentru clienți. Accesarea aplicației iHidro, afectată
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day