EUROVISION 2018: Surpriză, casele de pariuri mizează masiv pe „Fuego”. Joi este a doua semifinală

Casele de pariuri care urmăresc concursul de muzică Eurovision 2018 au fost bulversate de prima semifinală de marţi seara: după prima gală, favorită la câştigarea trofeului nu mai este considerată artista din Israel, cum prognozau până acum, ci reprezentanta Ciprului, relatează EFE.
Alina Costache
09 mai 2018, 15:33
EUROVISION 2018: Surpriză, casele de pariuri mizează masiv pe

Cântăreaţa care reprezintă Ciprul, Eleni Foureira, a urcat pe primul loc în clasificarea caselor de pariuri, după ce inţial ocupa locul patru. Ascensiunea Ciprului a fost fulgerătoare în ultimele zile, după ce la începutul lunii mai ocupa locul nouă. Foureira, de naţionalitatea greacă, reprezintă Ciprul cu piesa „Fuego”, şi a fost printre primele clasate în prima semifinală de marţi seară.

Principala favorită a caselor de pariuri la câştigarea titlului, Netta Barzilai, a căzut pe locul doi în ce-i priveşte pe favoriţii din acest an, după ce a condus detaşat clasamentul din 11 martie.

Locul trei pe podium la casele de pariuri este ocupat de reprezentantul Norvegiei, Alexander Rybak, care a câştigat deja concursul Eurovision în 2009 şi a revenit pe scenă anul acesta însoţit de vioara sa, pentru a cânta piesa „That’s How You Write a Song”.

Reprezentanţii Spaniei, Amaia Romero şi Alfred Garcia, au urcat şi ei un loc în clasamentul caselor de pariuri, ocupând locul 11.

Dintre cele 19 ţări care au participat la semifinala de marţi seară, doar 10 s-au clasat pentru marea finală din 12 mai.

După mai multe emoţii, reprezentantul Irlandei, Ryan O’Shaughnessy, a trecut în finală cu balada sa „Together”, în timp ce artistul care a reprezentat Armenia, Sevak Khanagyan, nu a reuşit să se califice în marea finală cu cântecul său „Qami” (Wind).

Cea de-a doua semifinală va avea loc joi, iar în cadrul ei vor participa şi reprezentanţii ţărilor „Big 5” – fondatoare ale concursului, a căror prezenţa este garantată în marea finală: Germania, Italia, Marea Britanie, Franţa şi Spania.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
Țara unde fostul fotbalist din SuperLigă își deschide afacerea cu care dă o importantă lovitură financiară. Locația se află într-una dintre cele mai frumoase zone din lume
Capital.ro
Călin Georgescu e în doliu. Și-a luat adio de la un mare român: S-a mutat la Cer o stea a demnității românești!
Playtech.ro
Toate măsurile fiscale pentru 2026. Pentru ce vor plăti românii impozite mai mari şi taxe de anul viitor
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Un bărbat din Capitală a ajuns să fie operat de urgență, după ce a fost înjunghiat de vecinul său băut
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Cum cresc impozitele la mașini de la 1 ianuarie 2026. CALCULE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu