EXCLUSIV. Adriana Bahmuțeanu, prima reacție după ce copiii ei au fost preluați de Protecția Copilului: „Legea nu e aplicată. Mama e părintele unic”

Adriana Bahmuțeanu luptă în continuare să-și revadă copiii. Jurnalista nu i-a mai văzut de când a murit Silviu Prigoană, minorii au stat în casa regretatului afacerist în toată această perioadă.
Alina Costache
20 nov. 2024, 22:21
EXCLUSIV. Adriana Bahmuțeanu, prima reacție după ce copiii ei au fost preluați de Protecția Copilului:

Băieții Adrianei Bahmuțeanu, Eduard și Maximus, au fost scoși, miercuri, din casa lui Silviu Prigoană, la o săptămână de la decesul afaceristului. Cei doi minori au fost luați de Protecția Copilului.

Citește și Oana și Catinca Roman, din nou la cuțite. Cele două surori refuză să mai aibă vreo legătură după moartea mamei. „Nu vreau să mai vorbesc”

Adriana Bahmuțeanu: „Eu am făcut demersurile legale”

Adriana Bahmuțeanu a făcut primele declarații după ce a aflat că băieții ei au fost preluați de Protecția Copilului.

„Bună seara! Lucrul acesta trebuia să se întâmple de săptămâna trecută, dar legea nu e aplicată. Am făcut toate demersurile legale pentru ca copiii să fie consiliați psihologic pentru a le face mai ușoară această perioadă grea, pentru a înțelege că mama e părintele unic, că responsabilitatea legală e la mamă. Eu am făcut demersurile legale, numai cu acordul meu se poate face acest program de consiliere. Am discutat cu o doamnă de acolo care mi-a spus că se fac demersuri pentru că vor să discute cu ei în altă locație.

Nu poți discuta cu copilul liber într-o casă unde există alte persoane. Trebuie scos copilul din acel mediu, să faci o alianță terapeutică. O să aflu zilele următoare. S-a schimbat legea și dacă Protecția Copilului își va face treaba vor fi salvați mulți copii. Copilul e înveninat de părintele la care domiciliază. Dacă unul dintre părinți se constată că face alienare parentală… pe mine nevoia m-a dus către această profesie, ca să putem schimba ceva în România. Suntem cu 20 de ani în urmă față de alte țări europene. Cazul meu e un caz școală în momentul acesta. Autoritățile nu se implică.

Prigoană nu mai e de nouă zile. În seara decesului domnii de la DGASPC s-au deplasat, nu puteam să plec acasă dacă vedeam că nu răspund la telefon. Am zis să intre peste ei că mie nu îmi era permis accesul. Lucrul acesta trebuia să se întâmple de atunci. Ei pot fi consiliați, nu vor la mine că sunt alienați. Dar dacă se aplica legea era altceva. Am dovezi, am înregistrări, legea spune clar că nu întrebi copiii de față cu agresorii. Copiii trebuiau luați de acolo.

Am fost înștiințată că a început acest demers de către Protecția Copilului. Am discutat și mi s-a spus că azi, mâine, poimâine se face acest demers. Ștergem cu buretele ce a fost, vreau să văd că își fac treaba”, a declarat Adriana Bahmuțeanu la România TV, într-un dialog cu Victor Ciutacu.

Citește și Claudia Pătrășcanu a câștigat bătălia cu mama lui Gabi Bădălău: „Nu mai există procesul”

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
Istvan Kovacs, scandal monstru în Emirate! Ce s-a întâmplat în prelungirile meciului, plus „carnaval” de cartonașe. Video
Capital.ro
Traian Băsescu, singurul vinovat. Elena Udrea, condamnată pe nedrept: Nu e corect. Ea a fost luată și i s-a spus că este vinovată
Playtech.ro
Frigul arctic ajunge în Europa. Vortexul polar schimbă complet prognoza meteo pentru următoarele săptămâni
Adevarul
Odesa sub asediu. Rusia vrea să taie artera economică a Ucrainei
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Gigi Becali, Neluțu Varga și Mihai Rotaru, acuzați de legături cu mafia pariurilor: ”Este un dosar la DIICOT!”
MediaFlux
Venus intră în Pești pe 3 ianuarie 2026! Ce semne zodiacale simt cel mai puternic energia iubirii la început de an
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend