EXCLUSIV CUTIA NEAGRĂ. Duşmanii politici ai lui Nicuşor Dan. L-au sabotat, i-au făcut nedreptăţi, l-au înjurat, iar acum aşteaptă funcţii şi avantaje!

Toți dușmanii din politică ai președintelui ales Nicușor Dan trebuie acum să stea la masă cu el și sa îi asculte deciziile. Mulți dintre dușmanii președintelui se așteaptă să primească funcții în noua guvernare. Este interesant ce va face Nicușor Dan cu aceștia: se va răzbuna pe ei așa cum a procedat Traian Basescu și Klaus Iohannis sau îi va ignora? Lista de dușmani e lungă, iar numele lor provin în principal din PNL și USR.
Filip Stan
23 mai 2025, 21:52
EXCLUSIV CUTIA NEAGRĂ. Duşmanii politici ai lui Nicuşor Dan. L-au sabotat, i-au făcut nedreptăţi, l-au înjurat, iar acum aşteaptă funcţii şi avantaje!
EXCLUSIV CUTIA NEAGRĂ. Duşmanii politici ai lui Nicuşor Dan. L-au sabotat, i-au făcut nedreptăţi, l-au înjurat, iar acum aşteaptă funcţii şi avantaje!

Nicușor Dan a fondat partidul Uniunea Salvați România prin intermediul partenerei sale de viață Mirabela Grădinaru. Pentru că nu a vrut să transforme USR într-un partid progresist care sprijinea căsătoriile persoanelor de același sex, Nicușor Dan și-a dat demisia din USR. El a fost forțat să facă gestul din 2017 după ce a băgat USR în parlament. Practic, Nicușor Dan a fost aruncat peste bord de echipa formată din Ionuț Moşteanu, Cristian Ghinea, Dan Barna și Cătălin Drulă, cel care s-a ocupat de sistemul informatic al USR în cadrul referendumului intern online ce i-a provocat demisia. Într-o înregistrare bomba, Ionuţ Moșteanu recunoaște cum l-au sabotat și l-au dat afară de la conducerea partidului.

„Eu m-am certat cu el. I-am luat partidul în 2017. Sunt unul din aia care i-au luat partidul. L-am dat afară, l-am împins. Atunci era mai bine să conducem noi şi a fost bine că am condus noi partidul. Are nişte lipsuri. Ce înseamnă partidul de atunci bine aşezat pe picioare… oamenii din toată ţara, mai buni ,mai rai. Nu sunt toţi genii. Dacă erau toţi harnici şi geniali conduceam noi România asta. Partidul se va face ţăndari, noi ne ducem, facem alt partid sau stăm de ăia agăţati de mandate trei ani. Apropo, Sebastian Burduja e mai mişto decât el, smart, destupat, articulat pana mea.. Dacă aş veni, nu aş consuma politică… aş zice că Burduja are tot ce îi trebuie, Burduja a luat 8, ala a luat 45!”, spunea Ionuţ Moşteanu.

Citeşte şi: EXCLUSIV CUTIA NEAGRĂ. Noi dezvăluiri contondente despre „camarila de AUR”, cine îl protejează pe suveranistul George Simion

Fostul macovist și ministru USR Cristian Ghinea este de departe cel mai vechi și agresiv dușman a actualului președinte ales al României. Ghinea l-a atacat în nenumărate rânduiri pe Nicușor Dan, batjocorindu-l cu apelativul „Mesia din debara”.

„Domnul Nicușor Dan suferă de sindromul de “Mesia din debara”. Îl știu foarte bine de la USR. El stă într-o debara și este un fel de Mesia. Nu vorbește cu nimeni, nu dă telefoane, nu răspunde la telefoane și dă bule. Toată lumea trebuie să stea drepți și să execute că dă el bule. Nu merge așa!”, spunea Cristian Ghinea.

Alți doi vechi dușmani ai lui Nicușor Dan sunt foști președinți ai USR, Dan Barna și Cătălin Drulă. Barna i-a luat funcția de președinte USR și i-a dat afară din partid pe toți susținătorii acestuia. Epurarea nicușoriștilor din USR a continuat și sub conducerea lui Drulă. Barna a fost acuzat inclusiv că împreună cu echipa sa ar fi fraudat congresul de alegeri prin care a ajuns președinte USR.

Un alt vechi dușman al lui Nicușor Dan este actualul președinte interimar al PNL Cătălin Predoiu. Acesta a candidat din partea PNL la alegerile pentru primăria Capitalei din anul 2016 când a luat 11 la sută din voturi. Independentul Nicușor Dan a obținut atunci 30 la sută deși a pierdut în fața Gabrielei Firea. Predoiu l-a atacat dur pe Nicușor în toți anii de când acesta a intrat în politica, inclusiv în primul tur al alegerilor prezidențiale: „Cineva care conduce Bucureştiul şi vrea sa conduca şi România. Nicuşor Dan îl cheama. Nu sunt ironic, dânsul şi-a asumat un mandat la Bucureşti, acum îl lasă baltă cu tot cu bucureşteni. Şi vrea să blocheze România probabil. Are o provocare mult mai înaltă. Ce înseamnă să blochezi un oraş deja e nimic pentru dânsul. O ţară e important… probabil trece după la Europa. Are şi dânsul ambiţiile sale”.

Citeşte şi: CUTIA NEAGRĂ EXCLUSIV. Cum și-a trădat George Simion toți apropiații pentru a pune mâna pe putere

Sebastian Burduja este un alt lider politic important care l-a atacat la baionetă pe Nicușor Dan în ultimii ani, mai ales după ce a luat bătaie în alegerile locale de anul trecut când Burduja a obținut 7 la sută din voturi în timp ce primarul de atunci a luat 47 la sută din voturi, câștigând fără drept de apel alegerile pentru Capitală. Burduja l-a atacat în fel și chip pe actualul președinte al țării.

„Nicușor Dan este politicianul care a ridicat “dușul rece” la rang de politică publică. M-am tot întrebat: de ce a intrat Nicușor Dan în cursa pentru Cotroceni, brusc, într-o seară de decembrie? Cine sau ce l-a determinat să facă asta, după ce în campanie ne spunea că mai are nevoie de minim două mandate să rezolve problemele Bucureștiului? De ce să nu respecți votul bucureștenilor și să fugi după altă funcție, mai înaltă, după ce ți-ai dedicat zeci de ani Capitalei? Care este, până la urmă, logica acestei candidaturi? Am avut o revelație. Dincolo de goana după funcții, Nicușor Dan candidează la președinție pentru că este pur și simplu depășit de problemele Bucureștiului. Îl prind din urmă. Și nu ne poate păcăli la nesfârșit”, spunea Sebastian Burduja.

În galeria dușmanilor mai tăcuți ai actualului președinte al Romaniei se înscrie și Ciprian Ciucu, primarul sectorului 6 din București, numărul doi din PNL și omul bun la toate a lui Ilie Bolojan, cel care se visează acum primar general al Bucureștiului. Ciucu a condus organizația PNL din Capitala și l-a atacat constant pe Nicușor Dan din invidie și răutate: „Mi-ar fi trebuit să lucrez zile astea cu el la Primărie, dar e plecat în campanie prin țară, face mai mult politică decât administrație în ultimul timp. Nu-l găsesc, unde să-l găsesc? Pentru că dânsul e mai politician decât toți pentru că este un politician de succes, a câștigat de două ori Primăria Capitalei, acum este în o altă campanie electorală, dar n-am fost convins de partea de administrator bun”.

Toți acești lideri politici care l-au sabotat, i-au făcut nedreptăți, l-au înjurat la scena deschisă pe președintele ales al României se pregătesc să primească din partea acestuia noi funcții, avantaje și poziții publice, așa cum au primit toată viața!

DailyBusiness
Evaluare Națională. Luni, 23 iunie, peste 159.000 de elevi de clasa a VIII-a susțin proba scrisă la limba și literatura română
Spynews
Vedetele, hărțuite de fani obsedați. Mara Bănică și Cornel Păsat au povestit experiențele care i-au marcat: „Mi-a urmărit copilul”, „A apărut goală în fața mea”
Bzi.ro
Andreea Esca, cu un decolteu amețitor pe covorul roșu la TIFF! Știrista de la PRO TV a făcut furori!
Fanatik.ro
Barem limba română Evaluare Națională 2025. Cum se rezolvau subiectele și ce notă poți obține. Update
Capital.ro
S-a pus rație pe consum de apă până la 1 septembrie. Restricție în România. Nu mai curge apa la orice oră
Playtech.ro
Țara europeană cu cele mai sigure autostrăzi. Aici se înregistrează cele mai puține accidente rutiere
DailyBusiness
Pescobar umblă cu caracatița vopsită prin Londra. Britanicii s-au arătat dezgustați de preparatele afaceristului: „Prima mușcătură a fost îngrozitoare. Are un gust oribil”
Adevarul
China dezvoltă prima tehnologie de război electronic cu 6G: Sistemul ar fi capabil să anihileze radarele avioanelor F-35 în câteva secunde
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Evaluare Națională 2025. Ce subiecte au primit elevii la Limba și Literatura Română 
Spynews
Nu e doar frumoasă, e și gospodină! Rețeta Ramonei de la Neatza de salată de vinete / VIDEO 
Evz.ro
Ghid complet pentru curățarea covoarelor: Metode, avantaje și sfaturi utile
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
kanald.ro
Evaluare Națională 2025: A fost publicat baremul oficial la Limba și literatura română!
Cancan.ro
Doliu în lumea influencerilor! O fostă concurentă a emisiunii ‘Bravo, ai stil!’ a murit răpusă de anorexie
Playsport.ro
Mihai Leu, în comă indusă după o operație dificilă. Fostul mare pilot e...
Capital.ro
UE obligă România. Schimbare pentru mii de români cu bani pe card. Noua lege se aplică din 28 iunie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani. Imaginile cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu au devenit virale
stirilekanald.ro
VIDEO Iranul a atacat baza aeriană a americanilor din Qatar. Administrația Trump confirmă că a știut dinainte de atac
El este Marius, tânărul de 23 de ani care a murit după ce un autocar cu mai mulți copii s-a răsturnat pe A2. Doi minori sunt în stare gravă
MediaFlux
Schimbări uriașe pentru pensionari cu noul Guvern! Ministrul Muncii a anunțat exact ce se întâmplă cu pensiile din România în 2025
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine este „vrăjitoarea” cu prazul, a lui Cioloș, care va da ora exactă în diplomația românească