EXCLUSIV Dana Budeanu, despre anularea alegerilor prezidențiale și Călin Georgescu: „În România a avut loc un atac hibrid. Trebuia să intrăm în stare de urgență”

Dana Budeanu a vorbit în emisiunea „Punctul Culminant”, moderată de Victor Ciutacu, despre anularea alegerilor și Călin Georgescu. Creatoarea de modă consideră că trebuia instituită stare de urgență la nivel național și că instituțiile de forță trebuiau să clarifice toate aspectele legate de anularea votului.
Filip Stan
09 ian. 2025, 22:39
EXCLUSIV Dana Budeanu, despre anularea alegerilor prezidențiale și Călin Georgescu: „În România a avut loc un atac hibrid. Trebuia să intrăm în stare de urgență”

Dana Budeanu a participat la România TV, în emisiunea „Punctul Culminant” moderată de Victor Ciutacu, timp în care a abordat mai multe subiecte fierbinți din lumea politică. Creatoarea de modă a vorbit despre anularea alegerilor prezidențiale și despre curentul suveranist, pe care îl consideră creat de serviciile secrete.

Dana Budeanu, despre anularea alegerilor prezidențiale

Dana Budeanu a fost foarte incisivă la adresa autorităților, pe care le-a blamat deoarece nu au instituit stare de urgență în urma a ceea ce aceasta consideră un „atac hibrid” împotriva țării noastre.

„Aici doresc să întreb autoritățile cam când se iese pe acest subiect. În România a avut loc un atac hibrid. România a intrat în stare de urgență în martie 2020, niște oameni au ieșit la televizor, că a zburat un virus între 10 și 2, virusul ucigaș.

Citește și : EXCLUSIV Cât costă ceasul din celebrele poze de campanie ale lui Călin Georgescu. Piesa rară se mai găsește numai la licitație

România nu a intrat în stare de urgență pe 25 noiembrie pentru un atac hibrid, la siguranța națională. Noi de ce nu am intrat în stare de urgență când mai marii instituțiilor de forță ale statului pe care îi susțin și pe care îi cred. Cred în vechii rezerviști, cred în serviciile secrete, care domnule Georgescu, erau niște mari șmecheri. Ăia care v-au format, de care v-ați dezis, erau niște mari șmecheri”, a precizat Dana Budeanu.

Celebra creatoare de modă a plusat, susținând că trebuia instituită o stare de urgență în care instituțiile de forță ale statului român să blocheze platforma TikTok și să clarifice toate circumstanțele care au determinat victoria lui Călin Georgescu din alegeri.

„Dacă noi am putut să intrăm în stare de urgență pentru o vrăjeală de răceală, nu am reușit să intrăm pentru două săptămâni, măcar, într-o stare de urgență în care instituțiile de forță ale statului să poată ancheta acest atac care a avut loc la siguranța națională, să poată să pună o pauză temporar acestei mizerii numită TikTok. Trebuia să ieși ca instituție și să faci asta.

Citește și : Avocata lui Călin Georgescu, atacuri în lanț la adresa Guvernului: „Avem un guvern ilegitim, validat de un cetățean care ocupă ilegal funcția de președinte”

Eu, personal, consider că trebuia să intrăm în stare de urgență și să se anuleze toate alegerile. Eu nu mă bag în detaliile juridice. Pe data de 24 noiembrie statul român, împreună cu toate structurile de forță ale statului, au paralizat. Pe lângă structurile de forță ale statului au paralizat partidele mari”, a transmis Dana Budeanu exclusiv pentru România TV.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Prințul Harry și Meghan Markle se mută înapoi în Marea Britanie. Regele Charles a aflat că se vor întoarce acum câteva zile
Fanatik.ro
Universitatea Craiova – Ararat-Armenia, LIVE VIDEO în play-off Europa League, manșa tur. Cine transmite la TV, brigada de arbitri, live text și cote la pariuri
Capital.ro
Curs valutar joi, 20 august. Cât valorează euro, dolarul și francul elvețian. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Cât curent consumă casa chiar și când nu folosești nimic. Aparatele care trag energie 24 de ore din 24
Adevarul
De la un sat uitat de lume din Botoșani la marile gale de K1. Povestea românului cu 61 de victorii și 34 de KO-uri
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier cu 22 de victime la Mediaș! A fost activat Planul Roșu de Intervenție
iamsport.ro
BREAKING | E gata: primul transfer pentru Șumudică după revenirea la CFR! Un internațional semnează cu clujenii
MediaFlux
Nicușor Dan are pe listă 3 nume pentru premier. Cine ar putea fi viitorul șef al Guvernului (Surse)
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat