Exclusiv / Daniel Savu o demolează pe Diana Șoșoacă, după ce CCR a exclus-o de pe lista pentru Cotroceni. ”Era văzută foarte des la ambasada Rusiei. A avut cel mai antisemit discurs inacceptabil într-o țară UE”

Într-un interviu în exclusivitate pentru RomâniaTV.net, Daniel Savu o demolează pe Diana Șoșoacă. Reacția vine în urma decizie CCR de a o scoate din cursa pentru Cotroceni.
Alina Costache
06 oct. 2024, 17:39
Exclusiv / Daniel Savu o demolează pe Diana Șoșoacă, după ce CCR a exclus-o de pe lista pentru Cotroceni.  ''Era văzută foarte des la ambasada Rusiei. A avut cel mai antisemit discurs inacceptabil într-o țară UE''

Daniel Savu a vorbit într-un interviu exclusiv pentru RomâniaTV.net despre decizia Curții Constituționale de o exclude pe Diana Șoșoacă din cursa pentru prezidențiale. Acesta spune că decizia este constituțională și vine și cu argumente în acest sens.

Constituția prevede clar acest mecanism de validare al candidaților, deci este perfect constituțional ce a făcut Curtea Constituțională. Pe mine această decizie m-a făcut să mă gândesc la faptul că situația este atât de gravă și poate fi o problemă de siguranță națională în mod precis, pentru că Curtea Constituțională are dreptul să valorifice informații care nu sunt de natură publică, care nu sunt pentru tot publicul, le poate valorifica în sensul unor hotărâri pe care le dă”, a spus Daniel Savu.

De asemenea, Daniel Savu a declarat că Diana Șoșoacă a fost văzută în ultimul timp destul de des la Ambasada Rusiei.

Sunt de notorietate mai multe aspecte care fac să existe această decizie a Curții Constituționale. Mă refer la faptul că Șoșoacă era văzută foarte des la ambasada Rusiei. În ultima perioadă, Diana Șoșoacă a avut cel mai antisemit discurs inacceptabil într-o țară membră a UE și care are încheiat un parteneriat stategic cu SUA. Un alt aspect de semnalat, mă gândesc la oamenii care varsă lacrimi de crocodil pe umărul Dianei Șoșoacă, bineînțeles că există aspectul principal dacă doresc voturile, să ia voturile pe care le-ar fi luat Diana, dar eu îmi pun și această întrebare: Nu cumva doresc și ajutorul Rusiei în cursa asta electorală din România?”, a spus Daniel Savu.

De asemenea, Daniel Savu a vorbit la RomâniaTV.net și despre zvonul potrivit căruia tot mai mulți membri ai opoziției se plâng de faptul că aceasta ar fi fost o decizie politică, printre aceștia chiar membri ai partidului USR.

Niciun partid politic din România nu poate avea acces la informații și nu poate corobora atâtea informații cum pot să o facă serviciile secrete. Serviciile secrete trebuie să le valorifice, nu partidele politice sunt cele care au determinat luarea acestei decizii de către Curtea Constituțională”, a spus Daniel Savu la RomâniaTV.net.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
A ajuns la închisoare după ce l-a șantajat pe prietenul lui Radu Drăgușin! Vedeta din fotbal care a ajuns să fie amenințată de o tânără de 20 de ani
Capital.ro
Obligație pentru proprietari și asociațiile de proprietari. Lege valabilă pe timpul iernii. S-a dat termen de 24 de ore de la oprirea ninsorii
Playtech.ro
De ce ar trebui caloriferele setate mereu la nivelul 3, potrivit specialiștilor
Adevarul
Ce burse oferă Ministerul Educației pentru elevi și studenți în 2026. Cum pot obține tinerii bani de la stat
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Klaus Iohannis, indicat complice într-un caz de trucare de meciuri în fotbalul românesc: ”Aveam mărturiile antrenorilor și jucătorilor”
MediaFlux
REPORTAJ Incursiuni în Armenia. Erevan, capitala europeană unde Cybertruckurile Tesla merg în trafic pe lângă mașinile Lada
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend