Florinela Georgescu (ANM) a vorbit, în exclusivitate la România TV, despre când vine vara cu adevărat în România. „Deocamdată, suntem atenți la ploi. Va ploua în jumătatea de est a tarii, un cod portocaliu este în vigoare. Din punct de vedere termic, vestile sunt bune. Urmează o încălzire care va face ca luna iunie sa înceapă cu temperaturi normale în special în Oltenia, în zona de sud a Munteniei este posibil ca temperaturile sa treacă de 30 de grade, ceea ce înseamnă sa avem în iunie vreme caniculară. Pana atunci, mai avem un pic, trebuie sa depăşim această perioada cu precipitatii abundente și coduri periculoase„, a spus Florinela Georgescu, director de prognoză în cadrul ANM.
„Cu siguranţă, după 3 iunie o să consemnăm valori de temperaturi care se apropie de 30 de grade Celsius şi uşor peste 30 de grade, aşa cum arată datele modelelor numerice de prognoză a vremii la acest moment. Însă, aşa cum aţi menţionat şi dumneavoastră, până la finalul primăverii, o vreme rece, ca urmare a masei de aer foarte rece de origine polară şi, care, asociată şi cu un grad mare de umezeală, pe fondul ciclonului deja manifestat, începând din 22 mai şi până în prezent, a adus cantităţi importante de precipitaţii. Şi-n următoarele zile vom vorbi zilnic de ceea ce înseamnă acest tip de manifestare, pentru că, în continuare, ploi vor fi de interes pe parcursul acestei săptămâni cantităţi de apă însemnate, local se vor înregistra 15 – 20 de litri/mp, izolat… peste 25 – 30 de litri/mp”, a declarat şi Elena Mateescu, şefa ANM.
Conform prognozei detaliate oferite de Accuweather, ne aflăm în fața uneia dintre cele mai răcoroase veri din ultimii ani, o abatere semnificativă față de verile fierbinți cu care eram obișnuiți.
Iunie – un început de vară cu temperaturi de primăvară târzie
Luna iunie va deschide sezonul estival într-un mod surprinzător. Temperaturile vor semăna mai degrabă cu cele specifice unei primăveri târzii decât cu începutul verii. Maximele vor depăși rar 28-29 de grade Celsius, iar zilele cu caniculă vor fi aproape inexistente.
Primele două săptămâni vor aduce instabilitate atmosferică, cu ploi trecătoare și temperaturi moderate, semnificativ sub media ultimilor ani, când iunie înregistra frecvent valori între 32 și 34 de grade Celsius.
Iulie – fără valuri de căldură intense
Luna iulie, care în mod obișnuit aducea disconfort termic, va fi diferită în 2025. În București, de exemplu, temperaturile vor atinge maxim 31 de grade Celsius, mult sub valorile obișnuite de 36-38 de grade.
Chiar dacă ploile vor fi mai rare, nopțile vor fi mai răcoroase, iar atmosfera generală va fi mult mai suportabilă – o situație rară pentru mijlocul verii în România.
Această schimbare reprezintă o scădere notabilă față de anii anteriori, când canicula și avertismentele de cod galben sau roșu erau frecvente în lunile iulie-august. Absența temperaturilor extreme poate reduce riscurile pentru sănătate, în special pentru persoanele în vârstă și cele cu probleme cronice.
August – continuarea trendului răcoros
Deși prognoza pentru august este parțială, datele disponibile susțin menținerea tendinței de răcire. În primele săptămâni, temperaturile maxime vor oscila între 31 și 32 de grade Celsius, valori modeste în contextul actual al schimbărilor climatice.
Nopțile vor rămâne mai răcoroase decât media sezonieră, oferind un confort termic rar întâlnit în această perioadă a anului.
O vară blândă, o schimbare binevenită după ani de caniculă
Vara 2025 ar putea intra în istorie nu prin valuri de căldură sufocantă, ci printr-un climat mai moderat și plăcut. După ani marcați de temperaturi extreme, secetă și disconfort termic accentuat, mulți români vor percepe această vară răcoroasă ca pe o adevărată gură de aer proaspăt.
Rămâne de văzut dacă această tendință se va menține și în lunile următoare, însă, pentru moment, România se pregătește pentru o vară cu adevărat remarcabilă în ultimele decenii.
Citeşte şi: