EXCLUSIV George Simion contestă decizia de comasare a alegerilor: „Au vrut să oprească AUR, să îngroape opoziţia, dar cu noi nu le-a mers”

Preşedintele AUR George SImion a intervenit prin videocall în emisiunea lui Victor Ciutacu, Punctul Culminant, după rezultatul istoric pe care partidul său l-a obţinut la alegerile europarlamentare de duminică, unde a obţinut şase mandate.
Filip Stan
10 iun. 2024, 22:30
EXCLUSIV George Simion contestă decizia de comasare a alegerilor:

George Simion s-a amuzat pe seama faptului că Diana Şoşoacă a reuşit, la rândul său, să îndeplinească pragul electoral şi să trimită astfel doi europarlamentari la Bruxelles, pe ea şi pe Luis Lazarus.

„Sa vedeti distractie si in seara asta si la Bruxelles, se incinge hora acolo cu doamna Şoşoacă”, a glumit Simion.

Victor Ciutacu l-a întrebat direct pe liderul AUR dacă, după acest succes răsunător, este gata să îşi anunţe candidatura la alegerile prezidenţiale.

„Nu, sambata. Congres extraordinar al AUR, colegii au inaintat propunerea de candidatura a mea la prezidentiale si sambata trebuie validata propunerea in congresul de la Bucuresti.”, a declarat George Simion.

Simion s-a declarat mulţumit de rezultatul obţinut, mai ales prin comparaţie cu USR, dar şi dezamăgit de proasta organizare a alegerilor, pe care o pune pe seama ciomasării celor două scutine, europarlamentare şi locale.

Citeşte şi: EXCLUSIV George Tuţă, după un nou scandal al sacilor de voturi la Sectorul 1: „Să terminăm odată cu această problemă pe care Sectorul 1 o are de patru ani, şi anume Clotilde Armand”

„Bucuria e cu atat mai mare cu cat USR a scos 3 locuri, unu e Tomac, care de fapt e de la PMP, a mai prins un post ca sa nu faca nimic pentru Romania. Sunt multe nereguli caracteristice pentru alegerile locale, deci sunt foarte bucuros pentru rezultat. Avem peste 1,3 milioane de oameni, chiar daca au vrut sa ingroape opozitia cu noi nu le-a mers. Eu sunt deputat de Bucuresti.

Sper ca desenele pe care le-am avut in campanie si felul in care este decorat sediul nostru sa fie ceva de bun simt si sa nu ducem in desuet ideea de nationalism. Sunt rupt de oboseala, am dormit doua ore, dar este dezastru ce se intampla, e un haos total, nu trebuia sa comaseze aceste alegeri. Oamenii au stat intr-o caldura infernala, ati vazut si la Sectorul 1.

Nu inteleg bataia asta de joc, au vrut sa opreasca AUR, ok, nu am trimis 10 oameni la Bruxelles, am trimis 6. Au reusit sa para ca PNL traieste, dar AUR va avea rezultate si mai bune la parlamentare. AUR e singura miscare politica serioasa din acesti ani, care a dovedit ca nu se abate de la drumul ei. Sper sa ma sustina la presedintie si Diana Sosoaca, si Lazarus, si Gigi becali, si Dan Puric, si Mircea Diaconu, si alte persoane din spatiul public, sa dam dovada de unitate.”, a mai spus Simion.

Citeşte şi: George Simion nu exclude candidatura la prezidenţiale: „Pot, fiind un luptător, să duc această sarcină la bun sfârşit cu şanse”. Sâmbătă, congres AUR pentru alegerea candidatului

DailyBusiness
Pfizer cere României despăgubiri de 500 de milioane de euro într-un proces privind vaccinurile anti-COVID
Spynews
Asemănarea dintre cele două crime care au zguduit România. Ce i-a făcut pe criminali să recurgă la un astfel de gest
Fanatik.ro
Giovanni Becali, toate detaliile despre transferul lui Olimpiu Moruțan la Rapid: „S-a văzut cu Șucu”. Pe cât a semnat. Exclusiv
Capital.ro
Interzis pentru românii care stau la bloc. Trebuie să cheme poliția locală. Locatarii riscă să fie plasați sub control judiciar
Playtech.ro
Diferenţa dintre expat şi imigrant. Mulţi fac confuzie între termeni
Adevarul
Imagine nefardată a soldatului român: „Nu are bocanci și ținută corespunzătoare, nu are armă modernă, nu știe să utilizeze drone”
wowbiz.ro
Mario, adolescentul ucis în Cenei, și-a presimțit moartea?! Mesajele cutremurătoare pe care le-a postat pe internet înainte de tragedie: „Prietenul de azi, criminalul de mâine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în menținerea sănătății de sezon
iamsport.ro
A izbucnit în lacrimi când a vorbit despre relația cu Alex Pițurcă: 'A fost grav'. Ce a spus despre Victor Pițurcă
MediaFlux
Hidroelectrica, anunț important pentru clienți. Accesarea aplicației iHidro, afectată
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day