EXCLUSIV George Simion îi îndemna pe susținători să-i „scuipe” pe parlamentarii AUR care migrează la alte partide. Apoi, a importat în formațiune foști apropiați ai PSD

George Simion, candidat la alegerile prezidențiale și lider al partidului AUR, a devenit cunoscut pentru ieșirile sale agresive în spațiul public. A ajuns chiar să fie recent anchetat pentru că a îndemnat la „jupuirea” celor care „au comis lovitura de stat”. În 2022, George Simion îi îndemna pe susținători să îi „scuipe” pe parlamentarii AUR traseiști, însă apoi a importat traseiști politici de la alte partide.
Filip Stan
13 mart. 2025, 10:01
EXCLUSIV George Simion îi îndemna pe susținători să-i „scuipe” pe parlamentarii AUR care migrează la alte partide. Apoi, a importat în formațiune foști apropiați ai PSD
EXCLUSIV George Simion îi îndemna pe susținători să-i „scuipe” pe parlamentarii AUR care migrează la alte partide. Apoi, a importat în formațiune foști apropiați ai PSD

George Simion, liderul partidului AUR și candidat la prezidențiale după interzicerea lui Călin Georgescu, s-a remarcat de-a lungul timpului prin declarațiile sale agresive. Una dintre ele, făcută în 2022, este atât agresivă, cât și ironică, mai ales că AUR a devenit un partid în care și-au încercat norocul foști apropiați ai PSD, PNL sau PMP.

George Simion îi îndemna pe susținătorii AUR să fie agresivi cu traseiștii

George Simion își îndemna susținătorii, în 2022, să îi „găsească” și să îi „scuipe” pe parlamentarii AUR care migrează către PMP sau alte partide de „tip balama”, susținând că va face același lucru.

„Dacă există vreun parlamentar AUR care să meargă spre PMP sau alt partid tip balama, o să vă rog să îi găsiți și să îi scuipați. O să fac același lucru. Nu trebuie acceptate trădări, nu trebuie acceptați traseiști”, transmitea în 2022 George Simion.

Citește și : Călin Georgescu îl demola pe George Simion, înainte prezidențialelor din 2024: ”Este omul altora, al celor care nu au nimic în comun cu binele poporului”

Acum, mulți parlamentari, europarlamentari sau membri AUR cunoscuți provin din aceleași partide la care George Simion făcea referire atunci. „Nimeni cu un pedigree legat de PSD nu va fi reprezentantul nostru”, afirma Simion pe 7 septembrie 2023.

Parlamentarii AUR care au legături puternice cu PSD

Cristian Terheș, candidat la alegerile europarlamentare 2019 pe lista electorală a PSD-ului condus de Liviu Dragnea, ca urmare a unei înțelegeri politice dintre PNȚCD și PSD, a fost primul de pe lista AUR pentru alegerile europarlamentare din 2024, care s-a dezis de partid după ce și-a obținut postul.

Gheorghe Piperea, europarlamentar AUR în urma alegerilor europarlamentare din 2024, a fost consilier onorific al premierului PSD Mihai Tudose, pe chestiuni de fiscalitate, banking, piaţă de capital şi insolvenţă.

De asemenea, a susținut-o pe Gabriela Firea în alegerile pentru Primăria Capitalei din 2020: „O cunosc destul de bine inclusiv în plan personal, am avut discuții inclusiv politice. Din punctul meu de vedere ar face un lucru foarte bun dacă s-ar decide să candideze independent”.

Mugur Mihăiescu, renumit pentru rolurile sale ca „Garcea” sau „Leana” din Leana și Costel, a fost consilier personal al primarului PSD Gabriela Firea, responsabil cu „relaţia dintre municipalitate, prin toate instituţiile acesteia, cu Centrul Istoric al Bucureştiului, pe toate planurile: urbanistic, comercial, cultural, curăţenie, ordine publică etc”. Acum, este deputat din partea AUR.

Citește și : EXCLUSIV VIDEO Mesajul lui Călin Georgescu pentru Dan Puric: „Nu te băga în asta, nici nu ştii cine e în spatele lui George Simion!”. De ce nu a transmis fostul candidat suveranist niciun mesaj de susţinere pentru liderul AUR

Dan Tănasă, un membru militant al AUR, fost blogger, a fost la un pas să devină membru al PSD în 2016, dorind să candideze la alegerile parlamentare din 2016. Totuși, secretarul general adjunct al PSD de la acea vreme, Codrin Ștefănescu, a dezvăluit că nu a avut succes.

„L-am sprijinit până la un punct pe Dan Tănasă. Până mai ieri voia să fie pe listele PSD la alegeri, iar acum, brusc, este fan Marian Munteanu, iar PSD este rău. De un astfel de personaj m-am cam săturat”, menționa Codrin Ștefănescu în 2016.

Ramona Ioana Bruynseels, deputat de Cluj din partea AUR, este fostă candidată la alegerile prezidențiale a partidului Partidului Puterii Umaniste, fondat de fostul patron Antena 3, Dan Voiculescu. Bruynseels a fost specialista în comunicare a fostului vicepremier Gabriel Oprea, dar și secretar de stat în cadrul Secretariatului General al Guvernului, în timpul premierului PSD Mihai Tudose.

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Anca Lungu, schimbare de look! Cum arată acum fosta prezentatoare TV: "Noua mea coafură"
Fanatik.ro
Pe ce loc e România în clasamentul coeficienților UEFA după FCSB – Bologna 1-2 și U Craiova – Noah 1-1. SuperLiga, tot în cădere
Capital.ro
Dezvăluire despre Gheorghe Dincă. Legătura cu un alt criminal celebru, închis tot în România. Totul s-a redus la bani
Playtech.ro
Când ai voie să vinzi uscătoria blocului și ce condiții trebuie respectate. Ce spune legea
Adevarul
Cine este amanta propagandistului preferat al lui Putin. Câștigurile obținute din relația cu Vladimir Soloviov
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Care ar fi, de fapt, adevărul din spatele morții lui Tony și a Biankăi: „A fost ceva premeditat” Noi detalii ies la iveală
Cancan.ro
România, LOVITĂ de vortexul polar! Iarna 2025–2026, una dintre cele mai geroase din ultimii ani
iamsport.ro
Wow! Bernadette Szocs a explicat motivul pentru care nu vrea să-și facă un iubit
MediaFlux
Vârsta de pensionare peste 65 de ani. Ministrul Muncii, Florin Manole, anunță în ce condiții se va aplica
stirilekanald.ro
VIDEO Ei sunt tinerii găsiți morți într-o mașină, pe un drum forestier din Harghita. Bianka și Toni erau dați dispăruți de mai multe zile
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi