EXCLUSIV George Simion îl distruge pe Klaus Iohannis: „Parcă suntem blestemați să avem conducători care se lăfăie în lux”

George Simion a vorbit, într-o intervenție telefonică la emisiunea „Punctul Culminant”, moderată de Victor Ciutacu la România TV, despre decizia instanței în cazul lui Klaus Iohannis, precum și despre eventuala candidatură a acestuia la alegerile parlamentare din acest an.
Alina Costache
26 sept. 2024, 21:51
EXCLUSIV George Simion îl distruge pe Klaus Iohannis: „Parcă suntem blestemați să avem conducători care se lăfăie în lux”

Într-o intervenție telefonică la România TV, George Simion, aflat la Galați pentru a demara procedurile necesare construirii de case pentru refugiați, a răspuns la câteva întrebări care i-au fost adresate de Victor Ciutacu cu privire la noile informații care au apărut în legătură cu președintele României.

Ce a declarat George Simion

Întrebat de părerea pe care o are despre decizia definitivă care a fost luată de Înalta Curte de Casație și Justiție prin care două imobile deținute de familia Iohannis revin statului, iar peste 260.000 de euro proveniți din chirii trebuie returnați, Simion a precizat următoarele.

Citește și : EXCLUSIV / George Simion, replici acide la adresa lui Raed Arafat, în cazul inundațiilor din Pechea. „Mi-e rușine de rușinea domnului Raed „gentuță” Arafat”

George Simion: „Au făcut fals, uz de fals, procesul a fost tergiversat din 2020. Din 2020 până în 2024 a fost tergiversat, iar acum a venit sentința definitivă și irevocabilă. Acolo, pe strada Magheru, Iohannis a încasat chirie de la o bancă austriacă timp de 10 ani, în cuantum de 300.000 de euro.”

„Românii trebuie să știe că în timp ce suntem pe șantier la Pechea pentru a construi case pentru sinistrați, el se plimbă cu un avion de 600.000 de euro, un avion de lux, și au apărut date noi despre fețe de masă cumpărate de Administrația Prezidențială, de doar 9.000 de euro. Noi cu 9.000 de euro putem să construim o căsuță pentru o familie lovită de inundații. Statul român ar fi putut să consolideze cu acești bani Barajul Suhurlui.” a adăugat Simion.

Liderul AUR nu s-a oprit aici cu atacurile la Klaus Iohannis, realizând și un atac virulent la adresa PNL.

Citește și : George Simion susține că Gigi Becali nu va primi loc pe listele AUR în schimbul donațiilor. ”Nu o facem contra cost”

„Parcă suntem blestemați să avem conducători care se lăfăie în lux, în timp ce 33% din români trăiesc sub pragul sărăciei. Am întâlnit o fetiță de 6 ani, care acum a făcut 6 ani, i-am promis că iarna aceasta nu va dormi în frig. Iohannis are 6 case și mai vrea de la RA-APPS un palat de peste 3 milioane de euro, renovat. Ajunge să supere orice român!” a declarat George Simion.

„Dacă va fi pe listele PNL, PNL nu va mai intra în Parlament și va avea soarta PNȚCD-ului. Împărate, du-te la pensie și lasă poporul român în pace!” a adăugat acesta.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Universitatea Craiova vrea să transfere un jucător de 1.500.000 de euro! Mihai Rotaru a pus ochii și pe fotbalistul curtat de FCSB
Capital.ro
Prețuri carburanți vineri, 12 iunie. Cât costă benzina și motorina în marile orașe din România. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
Ce poți face dacă ai ajuns la vârsta de pensionare, dar nu ai suficienți ani de contribuție
Adevarul
Putin și-ar pregăti „ultima carte”: un nou atac major împotriva Ucrainei în această iarnă
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur, ”cel mai mic salariu” de la FRF: ”Am venit cu bani de acasă! Noroc că am vândut case, terenuri”
MediaFlux
Urmează scumpiri uriașe la energie, carburanți și alimente. INS: inflația ajunge la aproape 11%
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți