EXCLUSIV George Simion spune că prima casă de 35.000 de euro se face din salariul lui și contribuțiile colegilor de partid

Candidatul AUR la prezidențiale, George Simion, a declarat miercuri seară, la România TV, că prima casă de 35.000 de euro, pe care partidul său o construiește pentru o familie nevoiașă, este finanțată din salariul lui și contribuțiile colegilor de partid.
Irina Dumitrescu
12 sept. 2024, 00:02
EXCLUSIV George Simion spune că prima casă de 35.000 de euro se face din salariul lui și contribuțiile colegilor de partid

Întrebat de Victor Ciutacu de unde provin banii necesari pentru construirea casei, George Simion a răspuns: ”Din salariul meu și contribuțiile colegilor”.

Moderatorul România TV l-a întrebat apoi pe președintele AUR dacă lucrările de construire se vor încadra în plafonul maxim dorit, de 35.000 de euro. ”Chiar în jurul sumei de 31.000 de euro”, a precizat Simion.

Potrivit președintelui AUR, costul lucrărilor la această casă îi contrazice pe cei sceptici cu privire la proiectul AUR ”apartamente de la 35.000 de euro”. ”Mulți ne-au spus că nu putem construi în acest buget. Putem construi două camere în 35.000 de euro cu antreprenori români care să aibă și profit. Am construit o casă de la zero pentru o familie nevoiașă”, a spus Simion.

Citește și Cât primesc Iohannis și Ciucă în plus la pensie după recalculare

Anterior, în aceeași emisiune, Victor Ciutacu făcuse referire și la statutul terenurilor pe care să se poată construi casele promise de AUR. ”Trebuie să naționalizați niște terenuri, astfel încât statul să poată face casele dumneavoastră de 35.000 de euro…”. Simion a precizat că va fi necesar ca statul să pună la dispoziție suprafețele necesare. ”Statul român are suficient teren, chiar o lege pe care nu o aplică multe dintre primării pentru a pune la dispoziție familiilor tinere teren pentru casă”, a mai spus liderul AUR.

În această săptămână, George Simion a lansat planul său pentru România, din care o parte importantă este promisiunea construirii de apartamente pornind de la 35.000 de euro. Lansarea a constat în demararea lucrărilor de construire a unei case pentru o familie nevoiașă care i-a cerut ajutorul. Potrivit AUR, casa ar urma să fie gata în 12 zile.

Citește și Ciolacu spune că fără măsurile luate de Guvern, inflația era azi de trei ori mai mare

Gianina Șerban, deputat AUR și coordonator al proiectului, s-a filmat pe șantier, în cea de-a cincea zi de lucrări. ”„Costurile materialelor pe care le-am folosit în construcția acestei case sunt prețurile pe care dumneavoastră le puteți verifica în orice magazin de bricolaj. Și da, se poate! Dacă statul se obligă să pună la dispoziție terenul și infrastructura utilităților, documentația până la autorizația de construcție, costul real nu poate depăși 35.000 de euro. Planul Simion este un plan gândit, real, nu este un plan de campanie populist”, a spus Gianina Șerban.

George Simion anunța că locuința va fi gata la 15 septembrie.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Gigi Becali, surpriză neașteptată pentru Robert Niță! L-a lăsat fără cuvinte pe rapidist a doua zi după Dinamo – Foresta 4-5. Foto
Capital.ro
Noua carte de identitate electronică. Schimbare pentru milioane de români. Conține și semnătură electronică
Playtech.ro
Cum poți reclama încălcarea drepturilor tale la Inspecția Muncii: Pașii prin care poți face o sesizare
Adevarul
Românul brutar care a ajuns cioban în Spania și a câștigat de cinci ori mai mult. Acum are propria afacere: „Tot ce vindem este proaspăt”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trei frați de 6, 8 și 9 ani au murit sub ochii mamei lor după ce au căzut într-un lac în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Mircea Lucescu și-a dat acordul să antreneze Steaua, dar Valentin Ceaușescu s-a opus dintr-un motiv uluitor
MediaFlux
Se schimbă banii în România. Anunț de la BNR privind prima modificare a bancnotelor
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil