EXCLUSIV Gigi Becali, despre planurile pe care le are ca deputat: „De ce să plătească românii 10% și bulgarii 3% dobândă?”

Gigi Becali a intervenit telefonic în emisiunea lui Dragoș Bistriceanu de la România TV și a vorbit despre ce ar dori să facă din postura de deputat, pentru care candidează de pe listele AUR.
Filip Stan
24 oct. 2024, 20:27
EXCLUSIV Gigi Becali, despre planurile pe care le are ca deputat: „De ce să plătească românii 10% și bulgarii 3% dobândă?”

Gigi Becali a participat prin intermediul unui apel telefonic la emisiunea lui Dragoș Bistriceanu de la România TV și a vorbit despre susținerea pe care o arată pentru George Simion, precum și despre planurile pe care le are pentru a rezolva anumite nereguli pe care le-a observat în societatea românească.

Gigi Becali îl atacă pe Mugur Isărescu: „Urmărește interesele unor grupuri”

Una dintre aceste nereguli este generată de faptul că românii plătesc dobânzi mult mai mari decât plătesc, spre exemplu, bulgarii, iar acest lucru ar trebui să fie rezolvat. De aceea, Gigi Becali dorește să nu mai existe aceste probleme și aruncă vina pe Mugur Isărescu.

Întrebat de jurnalistul Dragoș Bistriceanu dacă planul lui este să meargă în continuare alături de George Simion, latifundiarul din Pipera a vorbit și despre planul său ca deputat.

Citește și : Ciolacu răspunde la acuzațiile lui Ciucă privind intrarea lui Simion în turul doi: „Suntem oameni serioși sau nu suntem?”

„Începe campania și vom face emisiuni. El vă va spune planul economic, de guvernare, iar eu, când o să fiu deputat, o să vreau să rezolv un lucru care mă deranjează cel mai tare. De ce să plătească românii dobândă 10% și bulgarii 3%? Asta mă deranjează cel mai tare și voi lua specialiști care să-mi explice clar care este vina lui Isărescu”, a precizat Gigi Becali în exclusivitate pentru România TV.

Citește și : Cătălin Stavri, trompeta procurorului „Portocală” și colaborator al G4Media în Prahova, anchetat de procurori pentru luare de mită și trafic de influență

De asemenea, patronul clubului FCSB a lansat și atacuri dure la adresa Băncii Naționale și a Guvernatorului Mugur Isărescu, pe care îl acuză că face jocurile unor grupuri de interese, deoarece permite asemenea dobânzi pentru români.

„Zice (n.a – Mugur Isărescu) că are Banca Națională 100 de miliarde, dar tot pe spinarea românilor are. Lasă să plătească românii dobânzi mari, sugem noi BNR și îi sărăcim pe români. Nu le dăm posibilitatea românilor să ia credite ca să se dezvolte țara. Marele Isărescu pe care toată lumea îl aclamă, atât de mare e, încât urmărește interesele unor grupuri de interese.”, a mai adăugat Gigi Becali.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Raluca Pastramă a dezvăluit că a slăbit 5 kilograme. Cum arată acum: „Mă laud singură”
Fanatik.ro
Cum a semnat Mihai Bobonete actele prin care a devenit acționar la U Craiova. A purtat un ceas de lux mai scump decât cel primit de Baiaram de la Rădoi. Foto exclusiv
Capital.ro
Clarificări privind restituirea CASS reținută din pensii în 2026. Anunț de la Casa de Pensii pentru pensionari: Nu este necesară depunerea unei cereri
Playtech.ro
Ce înseamnă de fapt „vedere la mare” când rezervi un hotel. Diferența dintre sea view și side sea view
Adevarul
Testul auto care a împărțit internetul. „Să le suspende permisele celor care au greșit!” Care este ordinea corectă de trecere
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un oraş din România va rămâne 24 de ore fără apă! Seceta aduce o nouă situație de criză
iamsport.ro
Dezvăluiri uluitoare ale unui fost fotbalist din SuperLiga: ”Jucătorii nu erau plătiți de 3-4 luni și patronul a venit cu Bentley la club. Un coleg și-a pierdut mașina”
MediaFlux
Casa de Pensii, avertisment pentru pensionari. Ce se întâmplă cu cererile pentru recuperarea CASS
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat