EXCLUSIV Grindeanu subliniază că PSD rămâne în coaliție numai dacă pachetul de relansare economică este adoptat odată cu reforma administrației. ”Nu vrem să-l înregistrăm la OSIM. Este esențial”

Liderul PSD, Sorin Grindeanu, a subliniat luni seară, în exclusivitate la România TV, că social-democrații nu renunță la pachetul de măsuri pentru relansare economică, pe care îl doresc adoptat la pachet cu reforma administrației. Grindeanu a punctat că acest lucru este condiția numărul unu în acest moment pentru rămânerea PSD în coaliție.
Alina Costache
26 ian. 2026, 21:31
EXCLUSIV Grindeanu subliniază că PSD rămâne în coaliție numai dacă pachetul de relansare economică este adoptat odată cu reforma administrației. ”Nu vrem să-l înregistrăm la OSIM. Este esențial”

Coaliția aflată la guvernare se menține în faza tensiunilor majore pricinuite de măsurile cabinetului condus de Ilie Bolojan. Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a vorbit, în exclusivitate la România TV, despre discuțiile purtate luni, pe tema viitoarelor demersuri legislative ale Executivului.

Liderul social-democraților a subliniat că pe agenda discuțiilor s-a aflat inclusiv pachetul de relansare economică propus de PSD, la care principalul partid aflat la guvernare nu renunță sub nicio formă.

”Ne-am văzut azi pe o agendă legată de pachetul de relansare și asumarea pe cele doua pachete. Eu vreau să vă spun un lucru foparte clar, pe care l-am spus și azi în coaliție. PSD nu renunță sub nicio formă la acest pachet de relansare economică. Am invitat toate celalalte partide să vină cu propuneri. E clar că România are nevoie și de așa ceva. De șase luni, vorbim doar de tăieri, concedieri… Lucrurile astea trebuie să înceteze”, a spus Sorin Grindeanu.

Citește și ANAF modifică Formularul 300: doar noile cote de TVA vor fi declarate din 2026

Președintele PSD a adăugat, tot despre pachetul de relansare, că acesta este esențial și nu ar fi nicidecum proprietatea social-democraților. ”Nu sunt ale PSD (măsurile de relansare economică – n.r.), nu vrem să le înregistrăm la OSIM”, a subliniat Grindeanu.

Liderul PSD a mai spus că la discuțiile din coaliție s-a încercat ”un fel de decuplare” a pachetului de relansare de cel al reformei administrației, lucru pe care social-democrații îl consideră inaaceptabil.

Potrivit lui Grindeanu, PSD va continua în coaliție numai dacă cele două pachete vor fi adoptate simultan.

”S-a încercat un fel de decuplare a acestor două pachete. Nu există acest scenariu din punctul de vedere al PSD, dacă se dorește coaliție și cu PSD (…) Eu nu înțeleg această încăpățânare”, a spus președintele PSD, care a argumentat, în sprijinul pachetului propus de partidul său, că ”reducerile de deficit, în mod corect, se fac prin creștere economică”.

Citește și Cât vor costa primele roșii românești din 2026. Puneți bani deoparte de pe acum, pentru că veți avea un șoc!

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Conducerea Rapidului, prima reacție oficială despre numirea lui Daniel Pancu în locul lui Gâlcă: “Vor fi schimbări mari și în lot!”
Capital.ro
Urmează suspendarea lui Nicușor Dan? Scenariul care aruncă scena politică în aer: Ilie Bolojan va fi următorul președinte al României
Playtech.ro
Lista actualizată a țărilor afectate de hantavirus în 2026. Unde circulă cele mai periculoase tulpini și ce risc de infectare există
Adevarul
Val de reacții la mesajul angajatei care lucrează de pe plajă. „O zi normală și productivă de lucru, într-un decor neobișnuit”
wowbiz.ro
Ultimul interviu al lui Ioan Isaiu, înainte de moartea fulgerătoare: „Nu poți cronometra gândul și visul”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
Tudorel Stoica: ”Pensia mea? Mi-e rușine să spun”. Câți bani încasează lunar legenda Stelei
MediaFlux
Cine este și cum arată partenera lui Ilie Bolojan
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi