EXCLUSIV Piedone acuză „intoxicări” din partea adversarilor politici: „Eu vă spun sondajul real: finala se joacă între mine şi Burduja, pe trei este, într-adevăr Nicuşor Dan, iar doamna Firea pe locul patru”

Cristian Popescu Piedone, unul dintre candidaţii cel mai bine cotaţi în cursa pentru Primăria Capitalei, a intervenit în direct vineri, la România TV, pentru a lămuri mai multe zvonuri apărute în spaţiul public.
Mircea Filipescu
31 mai 2024, 19:38
EXCLUSIV Piedone acuză

În ultimele zile, au apărut în presă informaţii care susţineau că Piedone ar fi fost sunat de unul sau mai mulţi membri ai PSD, care i-ar fi propus să se retragă din cursa pentru Primăria Capăitalei, urmând ca el să primească fotoliul de viceprimar.

Piedone nu a spus în mod clar dacă a fost contactat de membri ai PSD direct, dar a explicat de ce această ofertă nu este una pe care o poate lua în calcul.

„Acest zvon circula de peste o saptamana. Diverse persoane, nu din conducerea partidului, ca nu-si permit sa se afiseze, dar apropiati, au fost mai multe voci, pe mai multe cai, inclusiv de la Forta Dreptei. De aceea au iesit doua zvonuri concomitente: unul e ca m-as retrage joi si as sustine-o pe Gabriela Firea. Dar niciodata, indiferent ce se intampla pe 9 iunie, nu pot sa raman viceprimar general, nu imi poate garanta nimeni acest post.

Citeşte şi: Primarii USR, dovada clară că incompetența poate ucide: cazurile Clotilde Armand și Dominic Fritz

Nu se stie ce majoritate va fi in Consiliul General, deci nu imi poate garanta nimeni. Eu nu am mai vazut asemenea intoxicari, chiar si prin sondaje. Ei spun ca sunt pe locul 4. Pai atunci de ce ma ataca pe mine?

Eu va spun sondajul real: finala se joaca intre mine si Burduja, pe trei este intr-adevar Nicusor Dan, iar doamna Firea pe patru. Partidele au sondaje reale si vad ce se intampla si incep sa arunce aceste intoxicari, ca oamenii sa vada Piedone pe 4 si sa creada ca nu mai are rost sa mearga la vot.

Nicio sansa nu are Nicusor Dan, nici Gabriela Firea. Oameni buni, pe oricine ati vota, iesiti la vot. Partidele mari pe asta se bazeaza, pe absenteism, ca sa isi faca ei jocurile.”, a declarat Cristian Popescu Piedone, în exclusivitate la România TV.

Citeşte şi: Primăria Capitalei, ultimatum de la Comisia Europeană pentru București: „niciodată poluarea din București nu a fost la nivelurile din prezent”

DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Cinci zodii care vor avea o vară ca în povești. L-au prins pe Dumnezeu de un picior
Capital.ro
Călin Georgescu revine. Vestea cea mare dată chiar de George Simion
Playtech.ro
Acte necesare leasing auto 2025. Cât este rata dacă vrei o maşină de 25.000 de euro
DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Românii carte trebuie să facă marea schimbare. Vor avea noi buletine
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Ei sunt polițiștii care au devenit speranța unei familii din Prahova! Cei doi au pornit girofarele și au eliberat traficul pentru un copil care trebuia să ajungă urgent la spital
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se schimbă permisul de conducere. Șoferii trebuie să obțină un nou document. Taxa care se achită obligatoriu
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Casa de Pensii pune poprire pe pensie. Se taie veniturile pentru 100.000 de pensionari
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Făgăduieli obligatorii pentru turul doi: ce-au uitat să promită Nicușor și Georgică înainte de marea finală