EXCLUSIV – Sondaj SOCIOPOL, martie 2025: Cum se împart voturile după excluderea lui Călin Georgescu

Ultimul sondaj SOCIOPOL după validarea candidaturilor depuse la prezidențiale 2015. Sociologul Mirel Palada a explicat la România TV cine are șanse în acest moment să câștige scaunul de la Cotroceni.
Alina Costache
17 mart. 2025, 11:20
EXCLUSIV - Sondaj SOCIOPOL, martie 2025: Cum se împart voturile după excluderea lui Călin Georgescu
EXCLUSIV - Sondaj SOCIOPOL, martie 2025: Cum se împart voturile după excluderea lui Călin Georgescu

Românii sunt așteptați din nou la vot în mai 2015 pentru a alege viitorul președinte al României. Sâmbătă a fost ultima zi în care au mai putut fi depuse candidaturi la Biroul Electoral Central pentru alegerile prezidențiale din mai. În ultima zi, și-au depus candidaturile și liderul POT Anamaria Gavrilă, fostul ministru al Educaţiei Daniel Funeriu, dar și rectorul SNSPA, Remus Pricopie. Fostul consilier al lui Călin Georgescu, Anton Pisaroglu, a anunțat că se retrage.

Citește și: Ilie Bolojan, ședință urgentă pentru alegerile prezidențiale. Președintele interimar cheamă la raport liderii României

BEC a anunțat că va analiza luni ultimele dosare de candidatură la alegerile prezidențiale.

Până acum, BEC a decis înregistrarea candidaturilor pentru:
Nicușor Dan (independent)
Crin Antonescu (Alianța România Înainte)
Victor Ponta (independent)
Elena Lasconi (USR)
Cristian Terheș (Partidul Național Conservator Român)
George Simion (AUR)
Lavinia Șandru (PUSL)
John – Ion Banu – Muscel (independent)

Citește și: Elena Lasconi refuză retragerea din cursa pentru Cotroceni: ”Nicușor Dan este în scădere, eu sunt în creștere”

 

În cursul zilei de luni, BEC urmează să se pronunţe pe înregistrarea candidaturilor depuse de:

Sebastian Constantin Popescu (Partidul Noua Românie)
Remus Pricopie (independent)
Anamaria Gavrilă (POT)
Daniel Funeriu (independent)
Oana Creţu (PDSU)
Gelu Drăgan (independent)
Constantin-Titian Filip (independent)

Candidaturile lui Călin Georgescu (independent), Diana Șoșoacă (S.O.S. România) și ale altor șase persoane au fost respinse.

 

Sondaj SOCIOPOL, martie 2025: Cum se împart voturile după excluderea lui Călin Georgescu

Sondaj Sociopol

 

”Dăm la o parte scenariul cu Călin Georgescu și ne ducem la scenariul fără Călin Georgescu. În acest context, pe primul loc ar fi George Simion cu 28%. Pe locul 2 este Victor Ponta cu 22%, pe locul trei Nicușor Dan cu 19% și foarte aproape Crin Antonescu cu 18%. Elena Lasconi, 12%”, a explicat sociologul Mirel Palada, la România TV.

Sociologul a mai explicat că ”avem niște voturi suplimentare care vin la Nicușor Dan și trebuie să ținem cont că participarea la prezidentiale e mult mai mare decât la parlamentare. Avem două tipuri de votanti, avem niște votanți politici acei 25% de care ziceți dvs., pe lângă ei și votanti nonpolitici și unii dintre ei ar fi votat cu Georgescu, nu mai e cazul. Alții cu Ponta. Nicusor Dan ia dintr-un bazin nonpolitic de dezamagiti politic, dar care încă sunt în suflet cu Soros, Iohannis. Băsescu”.

Sondajul Sociopol a fost realizat în perioada 3 – 7 martie 2025 pe un eșantion de 1000 de persoane prin metoda CATI și are o marjă de eroare de +- 3,2%.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Un fotbalist de la Naționala României a devenit tată a doua oară! S-a căsătorit vara trecută cu soția lui
Fanatik.ro
Fostul jucător de la Dinamo şi Rapid anunţă revenirea FCSB-ului: “Dacă prinde play-off-ul, mi-e teamă că va câştiga titlul”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins una dintre figurile marcante ale României. Lasă în urmă o mare moștenire artistică
Playtech.ro
Punctele de stabilitate în 2026. Cum îţi cresc pensia şi cine beneficiază de ele
Adevarul
STENOGRAME Angajații CFR acuzați de mită s-au consultat cu ChatGPT înainte de audieri. „Vrei să îți spun cum să răspunzi?”
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 66 de ani a ajuns la spital după ce a fost despicat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda Craiovei susține că Mititelu ”nu a câștigat” nimic, de fapt, după verdictul Curții de Apel: ”Știu mai bine decât oricine! Asta a hotărât instanța definitiv și irevocabil”
MediaFlux
Guvernul schimbă iar plățile pentru TVA. Noi măsuri intră în vigoare la 1 martie
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil