EXCLUSIV Traian Băsescu demască adevărata miză a tensiunilor din Marea Neagră. „Rusia consideră că are nevoie pentru securitatea ei şi de acces pe Dunăre”

Fostul preşedinte Traian Băsescu a explicat, în direct la România TV, că manevrele provocatoare ale Rusiei au fost o reacţie la exerciţiile militare organizate de NATO în România, precum şi în alte state din Estul Europei.
Razvan Mihalascu
25 apr. 2021, 22:01
EXCLUSIV Traian Băsescu demască adevărata miză a tensiunilor din Marea Neagră.

Traian Băsescu demască adevărata miză a tensiunilor din Marea Neagră. Fostul preşedinte a vorbit despre exerciţiile la scară largă în Crimeea şi în Marea Neagră, la care participă peste 10.000 de militari şi 40 de nave de război, precum şi 20 de vase auxiliare ale Rusiei.

„Abia acum li s-a văzut amploarea într-un poligon situat la 200 de kilometri de frontiera Ucrainei. Nu au fost tancurile la linia de frontieră. Au fost în poligoane, la distanţă destul de mare. A însemnat o concentrare mare de trupe, a fost cu toate categoriile de arme – şi armată terestră şi aeriană şi navală. Exerciţiile navale ruseşti mai continuă în Marea Neagră”, a precizat Traian Băsescu, la România TV.

Traian Băsescu: „Nu vreau să spun că Putin nu stă cu ochii pe gurile Dunării”

„Nu vreau să spun că Putin nu stă cu ochii pe gurile Dunării. Mai devreme sau mai târziu va vrea să ajungă să aibă frontieră pe braţul Chilia.

A gândit să o facă şi în 2014. A încercat mascarada din Crimeea şi Odessa şi nu a mers şi atunci s-a oprit la Mariopol, dar mai devreme sau mai târziu va vrea să ajungă prin sud estul Ucrainei va vrea să ajungă la gurile Dunării. Nu am dubii”, a explicat Băsescu.

Citeşte şi: EXCLUSIV Traian Băsescu avertizează că deschiderea şcolilor va duce la un nou val de îmbolnăviri. „Cel mai grav lucru este că vom avea decese mai multe”

Strategic, Rusia consideră că are nevoie pentru securitatea ei şi de acces pe Dunăre. De aici până a proiecta un pericol pentru România, calea e lungă.

De pe altă parte, orice şef al statului rus, când pui o bază militară la Kogălniceanu, mai ţii şi o mie de puşcaşi marini acolo, mai faci o bază aeriană la Tuzla, mai pui sistemul antirachetă la Deveselu, mai duci efective NATO în Polonia. Ticseşti de armate NATO Ţările Baltice. Să nu te aştepţi să nu facă şi Putin un exerciţiu militar către frontierele lui”, a afirmat fostul preşedinte al României.

Citeşte şi: Rusia începe manevre provocatoare în Marea Neagră. Ministrul Apărării anunţă exerciţii cu peste 10.000 de militari şi 40 de nave de război

 

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Dinamo, Steaua și Voluntari transferă jucători gratis după falimentul echipei de tradiție. Fostul portar al FCSB a rămas liber
Capital.ro
Pensie 2026. Casa de Pensii poate cere înapoi banii în aceste cazuri. Ce trebuie să știe toți pensionarii
Playtech.ro
Cele mai periculoase plaje din Grecia din cauza curenților. Ce trebuie să știe turiștii înainte să intre în apă
Adevarul
Conflict la vârful puterii în Ucraina. Sîrski îi răspunde lui Fedorov: „Datorită apărării Kievului, astăzi se pot ține briefinguri”. Budanov face un apel disperat la unitate
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
Prima eclipsă totală de Soare are loc în România după aproape 30 de ani. Când și unde va putea fi văzută
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România