Traian Băsescu, urmărit penal în DOUĂ NOI DOSARE redeschise după plecarea de la Cotroceni

Procurorii au început urmărirea penală împotriva fostului președinte, în două dintre dosarele redeschise în care este vorba despre acuzații grave: abuz în serviciu, fals în declaraţii şi uz de fals. Traian Băsescu a ajuns astfel, în acest moment, la trei dosare în care este urmărit penal, potrivit România TV, care a făcut o solicitare către Parchetul General.
Iulian Tudor
31 aug. 2015, 14:15
Traian Băsescu, urmărit penal în DOUĂ NOI DOSARE redeschise după plecarea de la Cotroceni

Cel mai probabil, unul dintre cele două dosare este cel cunoscut drept „casa din Mihăileanu” dosar în care Traian Băsescu nu a fost anchetat până acum din cauza imunității, potrivit România TV.

Citeşte şi: Traian Băsescu, ieşire nervoasă pe Facebook: „Ticăloşilor, cine spuneaţi că tremură?”

Procurorii au cerut și au obținut confirmarea redeschiderii urmăririi penale faţă de Traian Băsescu pentru abuz în serviciu, uz de fals şi fals în declaraţii.

În anul 2002, pe vremea când era primar general al Capitalei, Traian Băsescu a primit dreptul de a sta cu chirie într-o vilă de pe strada Ştefan Mihăileanu, după care, în 2003, el a depus o cerere pentru a cumpăra un întreg etaj al imobilului, pentru suma de 19.000 de dolari, cerere aprobată de Primăria Capitalei.

Traian Băsescu a fost acuzat atunci că nu avea dreptul să cumpere o locuinţă de la stat, pentru că el avusese în proprietate o casă achiziţionată în Bucureşti în 2002, pe care o donase fiicei sale, potrivit România TV.

Până acum s-a știut că fostul preşedinte era urmărit penal pentru șantaj, într-un dosar deschis după o plângere a Gabrielei Firea.

Traian Băsescu este aşteptat miercuri la Parchetul General pentru a da o nouă declaraţie în dosarul de şantaj.

Citeşte şi: Traian Băsescu va fi audiat miercuri, la Parchetul General

Fostul preşedinte Traian Băsescu a spus că acuzaţia pe care i-o aduc procurorii de şantaj la adresa senatorului PSD Gabriela Firea este fără fundament. Băsescu a dat drept exemplu de ameninţare veritabilă faptul că lideri ai PSD au declarat în repetate rânduri că va ajunge la închisoare după ce-şi va încheia mandatul de preşedinte al României.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Alertă de căldură extremă în România! ANM a anunțat un nou val de temperaturi de 39 de grade
Fanatik.ro
Universitatea Craiova a transferat unul dintre cei mai promiţători jucători de la FC U! Reacţia lui Adrian Mititelu: „I-am zis că îl las oriunde, dar nu acolo!”
Capital.ro
Bilete de tratament balnear pentru august 2026. Casa de Pensii a început distribuirea. Câte locuri au fost repartizate
Playtech.ro
Reguli noi pentru prima de carieră didactică 2026. Ce document trebuie încărcat obligatoriu în aplicația STS
Adevarul
Concursul pentru directorii de școli revine, dar nu va aduce liderii de care are nevoie educația
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Luca, tânărul de 18 de ani care și-a pierdut viața în urma tragediei din Vrancea. Visa la o carieră în medicină
iamsport.ro
107 de milioane de lei! Fostul patron de la FCSB are un succes imens
MediaFlux
PAPARAZZI Gogoașă de la Trăsniți în NATO, șofer de ridesharing! Mașina de zeci de mii de euro pe care o conduce prin București fostul actor FOTO
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România