EXCLUSIV Victor Ciutacu: „Ilie Bolojan e pe tobogan și s-a apucat să împingă apa de la vale la deal. Nicuşor Dan l-a prins în colţ pe uzurpator și o să-l execute”

După ce a pierdut sprijinul PSD, Ilie Bolojan alege să se țină cu dinții de funcție. Premierul refuză să facă un pas în spate și preferă să țină România într-o criză politică extrem de dăunătoare. Colegul meu, Victor Ciutacu, vine cu analiza completă.
Viorel Dobran
23 apr. 2026, 08:48
EXCLUSIV Victor Ciutacu:

„Nu există nimic mai dizgrațios în politică decât un om care se agață cu disperare de o dregătorie”, constată Victor Ciutacu, într-o analiză la România TV.

EXCLUSIV Victor Ciutacu: „Nenorocirea e că nu guşaţii politici achită nota de plată a crizei, ci oamenii simpli”

„Care a avut totul, simte că e pe cale să nu mai aibă nimic, dar refuză să priceapă că e pe cale să devină istorie. Așa că încearcă să inverseze ordinea firească a lucrurilor. Exact asta face acum Ilie Bolojan. E pe tobogan și s-a apucat să împingă apa de la vale la deal. Sperând, probabil, că va fi singurul om al planetei care o să învingă legea gravitației. Se topesc degeaba munți de bani, pe influencereală vopsită în opinii partizane, miștocăreală în social media și interviuri aranjate, pentru întreținerea unei butaforii. A unei imagini mișcate. Nu-i deloc marele ferm, nu e nici principial cum încearcă să se vândă. E doar un îndărătnic avid de putere și convins că se-alege praful fără el. Acționează la disperare”, mai spune Victor Ciutacu.

EXCLUSIV Victor Ciutacu, despre criza politică, moroiul Şora, girafa de la Antipa şi Ilie Sărăcie Bolojan: „Omul e fixist, limitat, suferă de sindromul buricului pământului”

„Ajuns la butoane pe fondul minciunii repetate isteric de propagandă că e musai nevoie de el în fruntea unei coaliții care să împiedice ascensiunea extremismului, cerșește sprijin extern și încearcă să cumpere susținerea parlamentară a celor pe care-i acuza de rusofilie și de antieuropenism. E, de fapt, un biet om slab. Care a ajuns, printr-o conjunctură și în urma unui calcul, în niște poziții de demnitate publică pentru care nici nu e pregătit, nici nu are chemare. Un provincial complexat care a venit la oraș să le arate el lor că-i miez. Și-a depășit mult condiția și acum i se închide drumul. Oricât s-ar da el peste cap, nisipul din clepsidră se scurge implacabil. Mașinațiunile lui, prin care a încercat să-i mineze poziția lui Nicușor Dan, pe care are ambiția să-l succeadă la Cotroceni, se întorc împotriva lui. Așa aerian cum îl cred unii și cum pare, olimpicul e genul politicianului rece și extrem de calculat. L-a prins în colț pe uzurpator și o să-l execute. Cu mâna altora și cu aerul că a încercat să-l salveze, dar vrăjmașii și-au dorit mai mult victoria…”, mai spune realizatorul emisiunii Punctul Culminant de la România TV, Victor Ciutacu.