EXCLUSIV Victor Ponta demască jocurile politice. Cine a forțat demisia lui Iohannis: „Vi s-a părut că a avut vreun gest de remușcare?”

Fostul premier român Victor Ponta a avut o intervenție telefonică la România TV, joi seara, unde a vorbit despre demisia președintelui Klaus Iohannis.
Filip Stan
13 feb. 2025, 21:40
EXCLUSIV Victor Ponta demască jocurile politice. Cine a forțat demisia lui Iohannis:

În emisiunea „Punctul culminant” cu Victor Ciutacu de la România TV, Ponta a fost întrebat despre plecarea lui Klaus Iohannis de la Cotroceni.

Victor Ponta, despre demisia lui Iohannis

„Nu m-a șocat pentru că, până la urma, domnului Iohannis cei din PNL i-au spus că te aruncăm peste bord. Eu aș fi votat la vedere pentru suspendare. Vi s-a părut că a avut vreun gest de remușcare?”, a declarat Victor Ponta în direct, la RTV.

Klaus Iohannis și-a dat, luni, demisia din funcția de președinte al României. Decizia a venit după ce, în ultima perioadă, tot mai multe voci din lumea politică i-au cerut să plece de la Palatul Cotroceni, în contextul anulării turului al doilea al alegerilor prezidențiale din decembrie.

„Astăzi, în Parlamentul României, s-a pus în mișcare procedura de suspendare a Președintelui.Este un demers inutil pentru că, oricum, peste puține luni plec din funcție după alegerea noului Președinte. Este un demers nefondat, pentru că niciodată – repet, niciodată – n-am încălcat Constituția. Și este un demers păgubos, pentru că de aici toată lumea pierde, nimeni nu câștigă.

Vezi și Victor Ponta îl distruge pe Crin Antonescu: „Tu ce-ai făcut în afară să vorbești, până la 65 de ani? El reprezintă tot ce detestă românii”

Peste puține zile, în Parlamentul României se va vota suspendarea mea și România va intra în criză. România va intra în criză pentru că se declanșează referendumul de demitere a Președintelui.Acest întreg demers va avea efecte în plan intern și va avea efecte, din păcate, și în plan extern.

În plan intern, referendumul va fi unul eminamente negativ. Societatea va fi divizată, unii vor fi de acord, alții nu vor fi de acord. Toată discuția va fi una axată doar pe negativ. Întreaga societate va fi bulversată. Nu se va mai discuta despre alegerile prezidențiale care vor veni. Nu se va discuta despre cum va merge România mai departe. Candidații nici măcar nu vor putea să-și prezinte ideile în acest amalgam negativ.În plan extern, efectele vor fi de durată și foarte negative. Nu va înțelege absolut nimeni dintre partenerii noștri de ce România își demite Președintele după ce, de fapt, a început deja procedura pentru alegerea noului Președinte. Nu va înțelege absolut nimeni ce rost are un astfel de demers când Președintele în funcție va pleca oricum. Mai pe românește, vom fi efectiv de râsul lumii.Pentru a scuti România și pe cetățenii români de această criză, de această evoluție inutilă și negativă, demisionez din funcția de Președinte ale României. Voi pleca din funcție poimâine, pe 12 februarie. Dumnezeu să binecuvânteze România!”, a transmis Klaus Iohannis.

Citește și Victor Ponta se declară tot mai pregătit de a candida la alegerile prezidențiale: „Cunosc acest sistem, cred că trebuie schimbat radical”

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Scandal în Dinamo – FCSB! Un copil, fan al roş-albaştrilor, evacuat de jandarmi din mijlocul fanilor dinamovişti. Video
Capital.ro
Bani în plus la pensie. Pensionarii ar putea primi cu până la 480 de lei în plus de la 1 ianuarie. Care e condiția
Playtech.ro
Se schimbă modul de taxare a gunoiului în București. Cine va plăti mai mult și cine ar putea plăti mai puțin
Adevarul
Un angajat al primăriei a găsit din întâmplare lingouri de aur de 40.000 de euro în timp ce tundea iarba
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când vor putea reveni acasă locatarii blocului lovit de dronă în Galaţi! Oameni vor fi ajutați de stat pentru reparaţia apartamentelor
iamsport.ro
Gigi Becali l-a văzut la Sfânta Liturghie și i-a zis direct: ”Vreau să lucrezi pentru mine!”
MediaFlux
Rusia face un anunț de ultimă oră! Putin ia măsuri după drona căzută la Galați
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți