EXCLUSIV Victor Ponta, despre furtul tezaurului dacic din Olanda: „Tragedia simbolizează cel mai bine ce ni s-a întâmplat în ăștia 10 ani”

Victor Ponta se declară total revoltat de furtul tezaurului dacic din Olanda și susține că acest eveniment este simbolul celor 10 ani de regim Iohannis în care atât cetățenii, cât și patrimoniul cultural al țării noastre, au fost sfidate.
Mircea Filipescu
26 ian. 2025, 21:45
EXCLUSIV Victor Ponta, despre furtul tezaurului dacic din Olanda: „Tragedia simbolizează cel mai bine ce ni s-a întâmplat în ăștia 10 ani”

Victor Ponta a vorbit despre o problemă majoră pe care România o are în acest moment, și anume criza tezaurului dacic care a fost furat dintr-un muzeu olandez. În emisiunea lui Ioan Korpos de la România TV, fostul premier i-a atacat dur pe politicienii de la conducerea țării, susținând că acest eveniment este un simbol a ceea ce s-a întâmplat în ultimii 10 ani la nivel politic.

Victor Ponta, revoltat de furtul tezaurului dacic

Lui Victor Ponta nu i-a venit să creadă că acest eveniment s-a întâmplat în Olanda, deoarece nu a putut să înțeleagă cum de a fost trimis un tezaur de o asemenea valoare într-un mic oraș din această țară.

„Când am citit știrea cu furtul tezaurului nu am înțeles cum să fure tezaurul pe care eu l-am văzut la Muzeul Național pe Calea Victoriei. Am zis cum, la noi în București? Aa, nu era în București, ci în Olanda. Dar ce căuta în Olanda. Ne-au dat olandezii nouă vreun tezaur? Dar unde l-au dus, o fi în centrul Amsterdamului? Chiar așa morți erau olandezii să vadă tezaurul?”, a transmis Victor Ponta.

Citește și : Victor Ponta a jucat golf cu Donald Trump: ”Mi-am plătit singur biletul și cazarea, vreo 1.500 de euro”

Fostul premier arată că acest furt este un simbol al celor 10 ani în care conducerea României i-a sfidat pe cetățeni și a fost incompetentă.

Citește și : Alegeri prezidențiale 2025. Victor Ponta: ”Dacă eu candidez, PSD-iştii mă vor vota pe mine. Altfel vor vota cu Georgescu. Crin Antonescu este zero”

„Tragedia de ieri simbolizează cel mai bine ce ni s-a întâmplat în ăștia 10 ani. Sigur că sistemul mai încearcă. Astăzi din ce ați plătit reuniunea de partid, tot din banii de la stat, unde pe scenă erau toți bugetari? Toți numai bugetari de meserie și pe ei scrie PNL. Eu sunt liberal că am avut firmă privată, că am scăzut taxe”, mai arată Victor Ponta.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Transformare în stil Kim Kardashian pentru Georgina Rodriguez. Cum a apărut iubita lui Cristiano Ronaldo
Capital.ro
Limite la banii cash în diaspora. Plățile pe care românii din Italia le pot face doar cu cardul. În Spania, e de 5 ori mai strict
Playtech.ro
Pensionarii români care trăiesc în străinătate pot pierde asigurarea medicală din România. Ce trebuie să facă în termen de 15 zile
Adevarul
SURSE Leafa lui Nicușor Dan crește cu peste 1.000 de euro. Cât vor încasa premierul, miniștrii și parlamentarii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Radu Banciu a spus unde ar fi jucat Cristiano Ronaldo dacă se năștea în România: ”Răspunsul e simplu”
MediaFlux
Horoscop 23 mai. Zodiile care trebuie să nu ia deloc decizii sâmbătă. Urmează o zi cu ghinion
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi