EXCLUSIV VIDEO Silviu Mănăstire nu crede în candidatura lui George Simion: „Nu performează, este sub partid. El păcăleşte opinia publică. Călin Georgescu nu-l suportă pe Simion”

Jurnalistul România TV Silviu Mănăstire a avut marţi o intervenţie live în cadrul căreia a explicat de ce George Simion nu va putea să preia voturile lui Călin Georgescu şi să ajungă preşedintele României.
Filip Stan
11 mart. 2025, 19:42
EXCLUSIV VIDEO Silviu Mănăstire nu crede în candidatura lui George Simion:

Mai mult, Silviu Mănăstire a explicat şi de ce George Simion nu şi-a anunţat încă candidatura la alegerile prezidenţiale, în cazul în care Călin Georgescu ar fi fost împiedicat să candideze, ceea ce s-a şi întâmplat marţi, odată cu decizia definitivă a CCR.

„Avem un sondaj de incredere, zic eu, facut de Sociopol, si acolo se explica foarte clar ca, daca Calin Georgescu nu va candida, ceea ce acum este foarte probabil, George Simion ar lua undeva la 28%. Ori, daca domnul Georgescu este masurat undeva pe la 40%, dupa ce a fost si la peste 50%, rezulta ca Simion nu culege toate voturile bazinului suveranist. Pentru ca unii dintre acesti oameni nu sunt suveranisti, este vorba despre populism, despre alte tipuri de ideologii.

Deci Simion nu performeaza, el poate lua 28%. Mai mult, partidul AUR este masurat undeva la 30%, a crescut intre timp, iar George Simion este sub partid, cum a fost si in iarna, la alegeri. Simion a facut 13%, iar AUR, dupa o saptamana, a facut 19%.

Eu va spun ce se discuta in interiorul AUR. Daca Simion nu intra in turul doi, va fi indepartat si de la conducerea AUR de gruparea Tarziu-Becali. Daca, totusi, reuseste sa intre, mai are sanse sa ramana presedintele partidului. De aici si frica de a spune apasat ca doreste sa candideze.

El in continuare pacaleste opinia publica, desi noi stim deja ca in interiorul sediului AUR sunt deja semnaturile stranse, ei au doua randuri de semnaturi. Isi joaca cariera politica.”, a spus jurnalistul, în exclusivitate la România TV.

Citeşte şi: LOVITURĂ DECISIVĂ! Călin Georgescu NU mai poate candida la alegerile prezidențiale. CCR a respins contestația / Nicușor Dan, validat

Silviu Mănăstire a mai dezvăluit faptul că, din informaţiile pe care le are din interiorul AUR, George Simion şi Călin Georgescu nu sunt deloc apropiaţi, ba chiar mai mult, nu se suportă.

„In spatiul public operam cu o memorie scurta. Calin Georgescu a fost adus in proximitatea AUR de Claudiu Tarziu, inca din 2021. El a fost indepartat din preajma AUR de George Simion, iar acum a ajuns sa se bazeze tot pe el. Ce vreau sa spun este ca George Simion si Calin Georgescu se detesta, sunt informatii din interiorul AUR. Adica Georgescu nu are cuvinte de lauda pentru George Simion, asa cum e valabila si reciproca. Georgescu trebuia sa fie candidatul AUR inca din 2021.

Deci asta e adevarul, indiferent ce arata in ultimele zile. Eu nu cred ca publicul lui Calin Georgescu va merge spre George Simion. Sunt oameni anti-sistem, sunt impotriva tuturor partidelor politice, inclusiv a AUR. Ca le place sau nu celor ca au votat, AUR a devenit un partid normal, au aceleasi probleme, aceleasi metehne.”, a mai spus Mănăstire.

Citeşte şi: Victor Ponta reacționează după ce CCR a respins contestația lui Călin Georgescu: „Lupta pentru România și pentru români nu încetează niciodată!”

DailyBusiness
Adolescenții români care învață să fie responsabili și se angajează pe timpul verii. Ce vor să-și cumpere cu banii câștigați
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, devastatoare la Paris! A făcut furori cu rochia aleasă – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Locul din România care ar fi putut ajunge o adevărată comoară turistică, dar a fost lăsat în paragină. ”Au sute de ani și niciun turist”
Capital.ro
Decizie pentru numerar. Cetățenii nu mai pot accesa conturile. Nu mai pot retrage cash: Oamenii sunt la mâna lor...
Playtech.ro
Anunţul momentului despre vremea în august! Va fi o lună cum nu am mai avut de ani de zile, spun meteorologii
DailyBusiness
Lene pe bani publici: bugetarii din România, codașii Europei la productivitate, arată un STUDIU al Uniunii Europene
Adevarul
Gestul devenit viral al unui agent de pază de la Beach, please!: „Definiția umanității”
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Încă un val de caniculă anunțat de ANM. Cât de rău va fi săptămâna viitoare
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
kanald.ro
Adriana, o femeie de 25 de ani, mamă a doi copii, a fost ucisă de soțul ei! Care este motivul crimei și ce s-a întâmplat cu bărbatul
Cancan.ro
David Măruță s-a cuplat cu fiica unui celebru chef din România Primele IMAGINI cu cei doi îndrăgostiți la Beach, please!
Playsport.ro
Bolojan schimbă harta României. Comasarea primăriilor din țară și reducerea...
Capital.ro
Noua TAXĂ care se pregătește în România. Proprietățile vor fi suprataxate. Românii care vor contribui mai mult la stat.
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
stirilekanald.ro
VIDEO Primul caz de malarie luat din România. Pacientul, internat la Spitalul Victor Babeș
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Planurile ministrului Apărării privind armata obligatorie. Ionuț Moșteanu e dispus să pună mâna pe armă pentru a atrage 100.000 de rezerviști în sistem
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Planta care alungă căpușele din curte. Ce ar trebui să ai neapărat în grădină ca să scapi de musafirii nepoftiți