EXCLUSIV Virgiliu Nanu, noul președinte al CJ Prahova: „O să gândim o arhitectură la nivel de Consiliu Județean astfel încât să ne putem duce la bun sfârșit toate proiectele”

Președintele PSD Prahova, Virgiliu Nanu, a câștigat funcția de președinte al Consiliului Județean Prahova, detronându-l pe „baronul Lamborghini” Iulian Dumitrescu. Noul șef al CJ Prahova este gata să se apuce de treabă.
Alina Costache
10 iun. 2024, 20:52
EXCLUSIV Virgiliu Nanu, noul președinte al CJ Prahova: „O să gândim o arhitectură la nivel de Consiliu Județean astfel încât să ne putem duce la bun sfârșit toate proiectele”
Virgiliu Nanu, noul președinte al Consiliului Județean Prahova

Virgiliu Nanu, ales noul președinte al Consiliului Județean Prahova, a vorbit, în direct la România TV, în emisiunea „România la raport” moderată de Andreea Crețulescu, despre mandatul câștigat n detrimentul „baronului Lamborghini” Iulian Dumitrescu.

„O campanie foarte grea, o campanie atipică și dacă ne uităm foarte atent, vedem că s-a dus mai mult o campanie pe om. Am obținut un procent destul de bun de 35,5% din totalul numărului de secții de votare evaluate. Greu, dar prahovenii au ales”, a declarat președintele PSD Prahova pentru România TV.

Citește și: Rareş Bogdan: Domnul Stănescu încearcă să îl împingă pe scări pe domnul Ciolacu. Cel mai potrivit la preşedinţia României este Nicolae Ciucă

Întrebat cum se va face majoritatea, Virgiliu Nanu a răspuns: „Momentan nu am ajuns să facem o astfel de analiză pentru că încă mai sunt secții de votare, mai sunt puține de adus, după ce avem imaginea completă o să gândim o arhitectură la nivel de Consiliu Județean astfel încât să ne putem duce la bun sfârșit toate proiectele pe care noi ni le-am propus”.

Președintele PSD Prahova, Virgiliu Nanu, a câștigat alegerile la funcția de președinte al Consiliului Județean Prahova, în fața principalului său contracandidat Iulian Dumitrescu.

Potrivit rezultatelor parțiale, candidatul PSD, Virgil Nanu, a câștigat alegerile la Consiliul Județean Prahova cu 34,87% din voturi, fiind urmat de liberalul Iulian Dumitrescu, cu 27.19%, de George Ionescu (Partidul Forţa Dreptei – Alianţa Dreapta Unită) cu 10,75% și de Adrian- George Axinia (AUR) cu 10,62%.

Iulian Dumitrescu este cercetat de procurorii anticorupție pentru luare de mită și fals în delcarații și are interducția de a-și exercita funcția de președinte al CJ Prahova, la sfârșitul lunii mai primind o prelungire a controlului judiciar cu 60 de zile.

Iulian Dumitrescu primise din partea instanței interdicția de a exercita funcția de președinte al Consiliului Județean Prahova, dar cu toate acestea a candidat pentru un al doilea mandat de președinte „pentru ca prahovenii să aibă o viață mai bună” și „din respect” pentru aceștia.

Virgiliu Nanu anunțase imediat după închiderea urnelor că la nivel de Consiliu Județean se așteaptă la o victorie cu un procent mai mare de 40%.

Citește și: EXCLUSIV Rareş Bogdan: Domnul Tuţă a câştigat alegerile, Clotilde Armand ar trebui să se împace cu ideea. Jandarmeria să păzească fiecare vot!

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Când a aflat Alina Pușcău că suferă de o boală necruțătoare! Momentul în care au apărut primele simptome
Fanatik.ro
MM Stoica, mesaj pentru Prunea și alți contestatari: „Mi-e greu să dau replică unor oameni care scurmă. Ar fi ca un concediu la groapa de gunoi de la Glina”. Exclusiv
Capital.ro
Marile rețele comerciale din România reduc consumul de energie. AMRCR anunță măsuri voluntare aplicate în magazine și spațiile administrative
Playtech.ro
Câte vacanțe vor avea elevii în anul școlar 2026-2027. Toate perioadele în care copiii nu vor merge la școală
Adevarul
De ce Dunărea continuă să scadă, deși România nu a fost ferită de ploi. Explicațiile directorului de prognoză INHGA: „La prima vedere, într-adevăr, pare un paradox”
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Fotbalul românesc este îndoliat! S-a stins din viață Silviu Stănescu, fostul antrenor al Universității Craiova
iamsport.ro
Edi Iordănescu a numit cei doi jucători pe care regretă că nu i-a convocat la Euro 2024: ”Îmi pare rău, dar asta e situația”
MediaFlux
Rusia s-a răzgândit! Răsturnarea de situație privind războiul din Ucraina
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România