Exerciţiu naval comun româno-bulgar, desfăşurat pe Marea Neagră

Un exercițiu comun româno-bulgar s-a desfășurat, de marți până joi, pe Marea Neagră, sub egida Frontex (Agenția Europeană pentru Poliția de Frontieră și Garda de Coastă), în scopul testării și armonizării procedurilor de lucru stabilite prin noul Ghid de abordaj și control al navelor, aplicabil în cadrul operațiunilor comune maritime la frontierele externe ale Uniunii Europene, informează IGPF.
Iulian Tudor
19 mai 2017, 12:59
Exerciţiu naval comun româno-bulgar, desfăşurat pe Marea Neagră

Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, activitatea s-a desfășurat sub forma unor exerciții de abordaj și control, la care au participat autoritățile de frontieră din Bulgaria și România, cu mijloace tehnice navale, fiind totodată invitați și reprezentanți ai agențiilor de profil (EFCA și EMSA — agenții europene de pescuit și acvacultură, respectiv de securitate maritimă) din România și Bulgaria.

La exercițiu, Poliția de Frontieră Română a participat cu trei ambarcațiuni aflate în dotarea Gărzii de Coastă — Nava MAI 0201 tip OPV (Offshore Patrol Vessel), nava tip MAI 1104 CPV (Costal Patrol Vessel) și nava tip MAI 3004 CPB (Class Patrol Boat), iar autoritățile de frontieră din Bulgaria cu o ambarcațiune tip OPV (Offshore Patrol Vessel 525).

Exercițiul a avut ca scop creșterea nivelului de cooperare operativă între Frontex, Agenția Europeană de Control al Pescuitului (EFCA — European Fisheries Control Agency) și Agenția Europeană pentru Siguranță Maritimă (EMSA — European Maritime Safety Agency), cu acordarea, în același timp, de sprijin autorităților statelor membre cu atribuții specifice Gărzilor de Coastă, precizează sursa citată.

Citeşte şi Mai multe nave şi avioane militare ruseşti au efectuat o serie de exerciţii cu muniţie reală în Marea Neagră

De asemenea, conform comunicatului, s-a pus accent pe întărirea cooperării dintre autoritățile naționale ale României și Bulgariei, care desfășoară activități de supraveghere și control la frontierele maritime precum și în domeniul acvaculturii. În același timp s-a urmărit armonizarea tehnicilor și a tacticilor de abordaj și control folosite de cele două state participante, folosind ghidul privind Abordajul în operațiunile maritime coordonate de către agenție — Cele mai bune practici și recomandări, dezvoltat de Frontex și, nu în ultimul rând, creșterea capacității de reacție a autorităților din cele două state în diferite scenarii ipotetice.

Pe întreaga perioadă a derulării exercițiului, activitatea a fost coordonată de Centrul Operațional SCOMAR (Sistemul Complex de Observare, Supraveghere și Control al Traficului la Marea Neagră), aflat la sediul Gărzii de Coastă.

Evaluarea acestui exercițiu a demonstrat că au fost îndeplinite toate obiectivele propuse, fiind un real succes la nivel internațional și o motivație în plus pentru continuarea acestui gen de acțiuni în Marea Neagră, precizează IGPF.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Una dintre cele mai așteptate nunți din showbiz a avut loc înainte de Crăciun! Două vedete s-au căsătorit în mare secret
Fanatik.ro
Ştefan Baiaram visează la mutarea carierei în vară: “Îmi doresc un trofeu cu Universitatea Craiova şi un transfer în Top 5”. Exclusiv
Capital.ro
Legea privind plata pensiilor private, adoptată de Camera Deputaților. Câți bani se vor putea încasa din Pilonul 2. Decizie oficială
Playtech.ro
Cel mai important detaliu despre calcularea impozitului la mașină în 2026, explicat de RAR. Cum identifici norma Euro din CIV
Adevarul
Țara considerată „veriga cea mai slabă” a Europei în fața Rusiei lui Putin
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Cinci oameni-cheie ar fi orchestrat arestarea lui Gică Popescu: ”E caz unic”. Mircea Sandu l-ar fi avertizat
MediaFlux
Crăciun cu zăpadă de 25 cm în România! Ninsori în cea mai mare parte a țării, până vineri, anunță ANM. Cod galben de vânt și viscol | HARTĂ
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet