EXIT POLL ALEGERI LOCALE 2024. Se strânge scorul la Primăria Capitalei, ore cruciale pentru candidaţi

Nicușor Dan ar fi obținut 36% din voturile exprimate până la prânz, în București, Gabriela Firea - 26%, Cristian Popescu Piedone - 15%, iar candidatul PNL, Sebastian Burduja, 13%. 
Filip Stan
09 iun. 2024, 15:23
EXIT POLL ALEGERI LOCALE 2024. Se strânge scorul la Primăria Capitalei, ore cruciale pentru candidaţi

Primele rezultate ale exit poll-urilor realizate de casele de sondare a opiniei publice la comanda PSD și PNL la alegerile locale și europarlamentare, centralizate la ora 12, arată că, în București, în cursa pentru Primăria Capitalei, bătălia se duce între Nicușor Dan și Gabriela Firea, au declarat surse din conducerea Alianței PNL-PSD.

Astfel, Nicușor Dan ar fi obținut 36% din voturile exprimate până la prânz, în București, Gabriela Firea – 26%, Cristian Popescu Piedone – 15%, iar candidatul PNL, Sebastian Burduja, 13%.

EXIT POLL ALEGERI 2024, ORA 12. Primele cifre confirmă sondajele, luptă strânsă la Primăria Capitalei. Surprize mari şi la sectoare

EXIT POLL ALEGERI LOCALE 2024. În privința votului politic, Alianța PSD și PNL s-ar afla la pragul de 50%, iar pe locul doi ar fi plasat partidul lui George Simion, cu aproape 20%. Un scor aflat mult sub cel estimat de sondajele de opinie din timpul campaniei electorale este înregistrat de ADU, alianța dintre USR; partidul lui Ludovic Orban și PMP, care ar avea până la orele prânzului, doar 11% dintre voturile exprimate.

Conform surselor citate, partidul Dianei Șoșoacă s-ar situa la 5% din opțiunile electorale.  Rezultatele exit-poll-ului vor fi anunțate, la ora 22, de Antena 3 CNN.

Pe parcursul acestei nopți, după închiderea secțiilor de votare, Biroul Electoral Central va publica rezultatele parțiale în timp real, pe măsură ce se vopr număra voturile din toate circumscripțiile.

ALEGERI 2024 – 21.93% prezenţă la vot la europarlamentare la ora 13.00 / 21,63% prezenţă la alegerile locale / Prezenţa este mai mare decât la scrutinele anterioare

Pezenţa la vot la alegerile europarlamentare, la nivel naţional, a fost la ora 13.00 21,93 %, iar la alegerile locale 21,63%, conform datelor oficiale anunţate de BEC. La alegerile europarlamentare din 2019, la aceeaşi oră, prezenţa era 19,75%, iar la alegerile locale din 2020 a fost 19,84%.

”Până la ora 13 şi-au exprimat opţiunea prin vot pentru alegerea membrilor din România în Parlamentul European 21, 93% din numărul alegătorilor înscrişi în listele electorale, 18,47% în mediul urban, respectiv 26,42% în mediul rural. Pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale şi-au exprimat opţiunea prin vot, până la ora 13 – 21,63% din numărul alegătorilor înscrişi în listele electorale, 18,2% în mediul urban, respectiv 26,25% în mediul rural”, au transmis reprezentanţii Biroului Electoral Central.

Ei au anunţat şi care sunt judeţele unde se înregistrează cea mai mare prezenţă la vot, respectiv cea mai scăzută.

”La nivel de judeţ, procente mai mari pentru alegerea membrilor din România în Parlamentul European s-au înregistrat în Olt – 29,77%, Teleorman – 29,67%, Vâlcea – 27,95%, Giurgiu – 27,68%, Mehedinţi – 27,34%.

Iar pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, procente mai mari s-au înregistrat în Olt – 29,56%, Teleorman – 29,50%, Vâlcea – 27,68%, Giurgiu – 27,53%, Mehedinţi – 27,17%. Participare mai redusă la vot pentru alegerea membrilor din România în Parlamentul European s-a înregistrat în Sibiu -19,23%, Cluj – 18,88%, Iaşi – 18,72%, Vaslui – 17,22%, municipiul Bucureşti – 17,14%.

Iar pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, participare mai redusă la vot s-a înregistrat în Sibiu – 18,97%, Iaşi – 18,38%, Cluj – 17,97%, Vaslui – 17,10%, Municipiul Bucureşti – 16,60%”, a precizat Biroul Electoral Central.

Rezultate alegeri 2024, EXIT POLL ALEGERI 2024. Surprize mari la urne, răsturnare de situaţie în marile oraşe!

De asemenea, reprezentanţii BEC au arătat care este situaţia la vot şi în municipiul Bucureşti.  Pentru alegerea membrilor din România în Parlamentul European, în Municipiul Bucureşti, prezenţa la vot a fost de 17,14%, situaţia pe sectoare fiind următoarea: Sectorul 1 – 19,67%, Sectorul 2 – 17,68%. Sectorul 3 – 14,33%, Sectorul 4 – 17,68%, Sectorul 5 – 16,81%, Sectorul 6 – 18,70%.

Pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, în municipiul Bucureşti, prezenţa la vot a fost de 16,6%, situaţia pe sectoare fiind următoarea.  Sectorul 1 – 18,88%, Sectorul 2 – 17,24%, Sectorul 3 – 13,88%, Sectorul 4 – 17,27%, Sectorul 5 – 16,49%, Sectorul 6 – 17,83%”, a menţionat BEC.

DailyBusiness
Încă un trend ucigaş ia amploare în mediul online. „Mukbang”, fascinaţia pentru cantităţile uriaşe de mâncare
Spynews
Top 5 cele mai sigure locuri în care te poți muta dacă izbucnește al Treilea Război Mondial. De ce sunt ele recomandate
Fanatik.ro
Aurul Mișcării Legionare, revendicat după 77 de ani. O familie din București a cerut restituirea unui sfert de tonă de materiale prețioase de la BNR
Capital.ro
Călin Georgescu e desființat. Ministrul Apărăii Naționale: Se crede mare lider, dar folosește replici din Stăpânul Inelelor, spuse pe un ton grav
Playtech.ro
Lista bolilor pentru care șoferii și pasagerii sunt scutiți de la purtarea centurii de siguranță, extinsă oficial. Ce afecțiuni apar acum pe listă
Adevarul
O expresie fără sens a cucerit generația Alpha: „6-7! este ca o plagă, un virus care le-a acaparat mințile”
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Doru Octavian Dumitru a ajuns în stare gravă la spital! Actorului i s-a făcut rău înaintea unui spectacol
Cancan.ro
Ce s-a găsit în apartamentul Vasilicăi Enache, avocata moartă în explozia din Rahova. OBIECTUL care dă ancheta peste cap!
iamsport.ro
”Sinucidere fotbalistică!”. Radu Naum, ȘOCAT de ce se întâmplă la echipa din SuperLiga
MediaFlux
Meteo 22 octombrie. ANM anunță până când ne mai putem bucura de soare
stirilekanald.ro
Vladimir Putin, sfătuit să nu meargă la Budapesta. "Ar putea fi asasinat"
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi