EXIT POLL ALEGERI PARLAMENTARE 2024. Răsturnare de situaţie, trei noi partide în parlament. Cine se bate în Top 3

Se anunţă un parlament extrem de pestriţ dacă se păstrează cifrele de la jumătatea zilei. Cifrele se schimbă de la o oră la alta, se votează masiv.
Filip Stan
01 dec. 2024, 16:49
EXIT POLL ALEGERI PARLAMENTARE 2024. Răsturnare de situaţie, trei noi partide în parlament. Cine se bate în Top 3

EXIT POLL ALEGERI PARLAMENTARE 2024. Marile partide şi-au mobilizat electoratul în prima parte a zilei, dar sunt surprize în Top 3. Se anunță și surprize pentru ora 21, când vor fi anunțate rezultatele exit-poll-ului, existând trei partide noi care vor trece pragul electoral de 5%. Două dintre ele sunt afiliate curentului de extremă dreapta, iar unul este rupt din USR.

EXIT POLL ALEGERI PARLAMENTARE 2024 Se complică situaţia, ROŞU şi ALBASTRU sunt în frunte, AURIUL pierde teren!

De altfel, cercetarea sociologică realizată de ARA pentru Antena 3 în ziua votului arată că 90% dintre români nu sunt de acord ca România să părăsească NATO sau UE, iar 73% consideră că Rusia este un pericol pentru România. De asemenea, 91% dintre românii chestionați au spus că știu ce este extremismul. 89% au spus că vor vota la turul doi al alegerilor prezidențiale, iar 51% au dezvăluit că vor vota diferit.

Rezultate Exit-Poll Parlamentare 2024, ce arată primele cifre. Marile partide reuşesc să mobilizeze electoratul

Votul de la alegerile parlamentare este extrem de important în contextul în care, chiar dacă, ipotetic, un extremist pro-rus ar urma să câștige alegerile prezidențiale, Guvernul și Parlamentul rămân pro-UE și pro-NATO și pot să împiedice derapajele majore ale prezumtivului locatar de la Palatul Cotroceni.

Alte surprize sunt legate de partide lansate de candidați independenți la alegerile prezidențiale, care, deocamdată, nu reușesc să adune voturile care au mers duminica trecută la candidații respectivi.

Potrivit unor decizii BEC, au fost acreditate să efectueze sondaje de opinie la ieşirea de la urne, la nivel naţional, la alegerile pentru Senat şi Camera Deputaţilor:

  • Centrul de Sociologie Urbană şi Regională – CURS
  • The Center for International Reserch and Analyses
  • Grupul de Studii Socio-Comportamentale AVANGARDE
  • ARA Public Opinion SRL

Operatorii de sondaj au acces, în baza acreditării date de BEC, în imobilele în care funcţionează secţiile de votare, în curţile acestora, în intrările în curţi, în jurul sediilor secţiilor de votare, precum şi pe străzi şi în pieţe publice până la o distanţă de 500 de metri, fără a avea acces în interiorul încăperilor în care sunt organizate secţiile de votare.

De asemenea, operatorii de sondaj au obligaţia de a nu tulbura liniştea şi ordinea publică şi de a nu interveni în niciun mod în organizarea şi desfăşurarea alegerilor.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Diletta Leotta, imagine spectaculoasă după ce a devenit mamă a doua oară. Complimentele au curs în valuri
Capital.ro
Amenzi de până la 20.000 de lei pentru proprietarii de terenuri. Controalele încep de la 1 iulie. Planta care se elimină obligatoriu
Playtech.ro
Cât vei plăti pentru aerul condiționat în vara lui 2026 dacă îl folosești 8 ore pe zi. Estimarea costurilor pentru o lună de caniculă
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți