Explozie de infectări în România. Alexandru Rafila: „E o ratare a campaniei de imunizare”

Alexandru Rafila spune că este îngrijorător numărul tot mai mare de cazuri de coronavirus, precizând că acesta este efectul unei "campanii ratate de imunizare" și a "diverselor activități".
Loredana Brumă
15 sept. 2021, 14:37
Explozie de infectări în România. Alexandru Rafila:

Explozie de infectări în România. Alexandru Rafila susţine că numărul mare de cazuri de coronavirus pune în pericol funcţionarea normală a şcolilor.

Explozie de infectări în România. Alexandru Rafila: Este îngrijorător

„Suntem în a zecea săptămână de creștere consecutivă a numărului de infectări. Este îngrijorător.Am avut săptămână după săptămână număr tot mai mare de cazuri. La începutul lui august, varianta cea mai pesimistă anunța 1.500 de cazuri pe zi la jumătatea lui septembrie. Suntem la jumătatea lui septembrie și avem de fapt 4.000 de cazuri.

Diversele activități și interacțiuni au influențat această transmitere.

Mă preocupă ca această creștere poate să pună în pericol funcționarea normală a școlilor. Trebuie să ne gândim foarte serios ce ne dorim. Eu vreau ca școlile să își desfășoare activitatea normal”, a spus Alexandru Rafila la Digi 24.

Citeşte şi Nelu Tătaru insistă cu vaccinarea obligatorie pentru angajaţii din şcoli şi spitale. Decizia este la premierul Cîţu

Acesta a subliniat ca acesta este efectul „unor relaxări și a unei lipse de inițiativă a Guvernului după o campanie proastă de imunizare”.

„E o ratare a campaniei de imunizare, acest mix de eșec dublat de lipsa oricăror măsuri de sănătate publică a dus la această situație de acum”, a mai precizat senatorul PSD.

Grupul pentru Comunicare Strategică a anunţat miercuri peste 4000 de cazuri noi de infectare în România, cele mai multe fiind raportate la Bucureşti, unde incidenţa COVID-19 a sărit la 1.8. În spitale sunt internaţi peste 5.800 pacienţi COVID dintre care aproape 700 sunt la ATI.

Guvernul pregăteste restrictii dure în cel mai greu moment al valului 4 de coronavirus. Toată lumea aşteaptă următoarea şedinţă a CNSU să vadă ce hotărâri va lua. În funcţie de propunerile CNSU, Executivul va decide dacă introduce certificatele verzi pentru accesul la nunti, botezuri, concerte si evenimente sportive.

Citeşte şi Nelu Tătaru: „Avem o oboseală pandemică, trebuie respectate restricţiile şi vaccinată populaţia”

Până la această dată, pe teritoriul României au fost confirmate 1.130.586 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.070.645 de pacienți au fost declarați vindecați.

În intervalul 14.09.2021 (10:00) – 15.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 83 de decese (35 bărbați și 48 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Caraș-Severin, Călărași, Constanța, Covasna, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
„Cazul” Tavi Popescu rupe România în două. Marcel Pușcaș, verdict dur despre greșelile care-i pot termina cariera jucătorului de la FCSB
Capital.ro
Lovitură pentru acești români care așteaptă pensia. O regulă poate schimba totul. Decizia din dosar nu mai este suficientă
Playtech.ro
Ai văzut pomi cu trunchiul învelit în alb? Motivul pentru care grădinarii fac asta toamna
Adevarul
Reclama românească în care Trump este ironizat subtil: „Nu se crede buricul pământului și nu provoacă conflicte”. Reacțiile internauților străini
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Afacerea lui Radu Drăgușin care i-ar putea aduce de 183 de ori mai mult decât a investit
MediaFlux
Viața ia o întorsătură neașteptată pentru aceste 3 zodii pe 23 august! Ce se întâmplă cu ele
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat