Explozie puternică, sunt 39 de morţi, între care 12 copii, şi zeci de dispăruţi

Cel puţin 39 de persoane, printre care şi 12 copii, au murit după ce un depozit de armament din oraşul Sarmada din provincia Idlib din Siria a explodat.
Alina Costache
13 aug. 2018, 03:47
Explozie puternică, sunt 39 de morţi, între care 12 copii, şi zeci de dispăruţi

În ultimele luni, Guvernul sirian, susţinut de Rusia şi Iran, a făcut progrese majore în combaterea rebelilor şi jihadiştilor din Siria.  

Hatem Abu Marwan, membru al forţelor de securitate din Idlib, a declarat că „depozitul era plin de civili şi a fost distrus complet”.

Explozia, survenită duminică în localitatea Sarmada, din nordul acestei provincii controlate de grupări jihadiste şi de facţiuni rebele, a provocat prăbuşirea a două imobile, a indicat OSDO.

Cauzele sale nu sunt cunoscute deocamdată.

Căştile Albe, echipele de salvare care acţionează în zone rebele, au fost trimise la faţa locului, unde încearcă să înlăture dărâmăturile, în căutare de eventuale victime, a relatat un corespondent al AFP.

Potrivit OSDO, depozitul era situat într-o clădire rezidenţială din Sarmada, ce aparţinea unui traficant de arme care lucrează pentru Hayat Tahrir al-Sham (HTS), grupare jihadistă formată de fosta ramură siriană a Al-Qaida, care controlează cea mai mare parte a provinciei.

Conform aceleiaşi surse, 12 civili au fost ucişi, majoritatea membri ai familiilor unor luptători ai HTS, iar bilanţul riscă să se agraveze pentru că zeci de persoane sunt date dispărute.

Potrivit unui membru al Căştilor Albe, salvatorii au reuşi deja să scoată la suprafaţă cinci supravieţuitori. Printre decedaţi se află femei şi copii, a afirmat el.

Provincia Idlib este una din ultimele care nu a reintrat sub controlul regimului lui Bashar al-Assad, care a avertizat că recucerirea acestui sector este unul din obiectivele sale.

Căzută în mâinile opoziţiei în 2015, Idlib este încercuită în totalitate de teritorii controlate de regim. Circa 60% din provincie se află sub controlul HTS, restul fiind împărţit între diferite grupări rebele. Celule în adormire ale grupării jihadiste rivale Stat Islamic sunt şi ele prezente în Idlib, unde revendică asasinate şi atentate.

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Loredana Chivu s-a despărțit de fostul iubit, Sorin Nicolescu: ”Este alegerea mea să fiu singură”
Fanatik.ro
Cel mai negru scenariu în criza de apă din Prahova, după scandalul dintre Diana Buzoianu, Apele Române și ESZ: „Suntem cu arma la picior”
Capital.ro
Vor să facă bani de pe urma Cristelei Georgescu. Reclame generate cu AI: Toate aceste materiale sunt false
Playtech.ro
Este bine să lași încălzirea oprită când pleci de acasă? Ce spun tehnicienii despre centralele moderne
Adevarul
Ultimele clipe de viață ale lui Artan. Medicii au încercat să-l resusciteze timp de o oră
wowbiz.ro
Doliu în România! A murit Roxana Moise de la Exatlon
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
O erupție solară ar putea crea aurore boreale pe cerul Europei. Zonele în care ar putea fi vizibil fenomenul
iamsport.ro
Miliardarul apropiat de Mircea Lucescu, amenințări ULUTIOARE la adresa fotbalistului român! Datorie de peste 1.000.000 de euro în joc: ”Te las doar când ajungi pe stradă!”
MediaFlux
Sondaj Curs. Cine sunt primii trei clasați în bătălia pentru București. Candidata așa-zis suveranistă, departe de podium
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje