Expoziţiile Muzeului Municipiului Bucureşti au fost admirate de peste 13.000 de vizitatori

Noaptea Muzeelor, care a avut loc sâmbătă spre duminică, a adunat aproximativ peste 13.000 de vizitatori care au participat la evenimentele speciale şi au admirat expoziţiile din cele nouă muzee si case memoriale din structura Muzeului Municipiului Bucureşti.
Iulian Tudor
21 mai 2017, 09:34
Expoziţiile Muzeului Municipiului Bucureşti au fost admirate de peste 13.000 de vizitatori

Reprezentanţii Muzeului Municipiului Bucureşti au anunţat că obiectivele culturale care ţin de acesta au fost vizitate de aproxmativ 13.000 de persoane. Vizitatorii au avut ocazia de a vizita Observatorul Astronomic „Amiral Vasile Urseanu”, proaspăt renovat, care a revenit la Noaptea Muzeelor după o perioadă de absenţă. Casa Filipescu-Cesianu a participat anul acesta cu Muzeul Vârstelor, primul muzeu de antropologie urbană din România, inaugurat în decembrie 2016, informează Mediafax.

„Anul acesta, Muzeului Municipiului Bucureşti a organizat, în premieră, evenimente speciale la toate cele 9 instituţii culturale aflate în componenţa sa. Pe lânga expoziţii, vizitatorii au beneficiat de concerte, spectacole de poezie şi muzică, statui vivante şi re-enactment istoric. Expoziţii inedite, precum „Maşinile lui Leonardo da Vinci”, „Pinacoteca Bucureştiului – un proiect interbelic”, „Scurta istorie a revanşei. Duel sau crimă?” (Palatul Sutu ), „Fraţii Minovici – Pionierat medical şi univers spiritual” (Muzeul Nicolae Minovici), „Obiecte preistorice din colecţia Severeanu” sau „Istoria circulaţiei monetare în Bucureşti şi în împrejurimi” (Muzeul George Severeanu) au adus o nouă perspectivă culturală şi au dezvăluit din secretele altor timpuri”, reiese dintr-un comunicat de presă transmis de Muzeul Municipiului Bucureşti.

Citeşte şi NOAPTEA MUZEELOR 2017. Premieră la Cluj-Napoca: zece persoane pot înnopta în galeriile de artă

Potrivit reprezentanţilor instituţiei, după programul Nopţii Muzeelor, pe 21 mai 2017, la Casa Filipescu-Cesianu se vizitează doar expoziţia „În apropierea sfinţilor – Frescele Mânăstirii Vacăreşti după 40 de ani” – corpul Lapidarium, între orele 10.00-18.00, iar accesul se face pe bază de bilet (5 lei bilet intreg, 2 lei bilet cu reducere pentru elevi, studenti, pensionari, grupuri organizate). Iar la Palatul Şuţu se pot vizita doar expoziţiile temporare aflate la parterul instituţiei, între orele 10.00-18.00: „Maşinile lui Leonardo da Vinci” (20 lei bilet intreg, 10 lei bilet cu reducere pentru elevi, studenţi, pensionari, grupuri organizate), „Vindecări miraculoase – Theodor Pallady” şi „Fotografii din Bucureştiul interbelic marca Ebner”(5 lei bilet intreg, 2 lei bilet cu reducere pentru elevi, studenti, pensionari, grupuri organizate), potrivit Mediafax.

Şi anul acesta, Noaptea Muzeelor a scos mii de oameni din casă pentru a vizita gratuit cele mai impotante obiective culturale. De exemplu, la muzeul Antipa s-a aşteptat mai bine de o oră şi jumătate, coada având sute de oameni care aşteptau să vadă exponatele.

Citeşte şi NOAPTEA MUZEELOR 2017: Sute de oameni au stat la rând peste o oră ca să viziteze Muzeul Antipa

Noaptea Muzeelor este un eveniment european desfăşurat la nivel internaţional şi aflat anul acesta la a 13-a ediţie. Peste 3.000 de muzee şi instituţii culturale din 30 de ţări europene îşi deschid porţile în aceeaşi noapte.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Ce spune SRI despre riscul de atac terorist! Mesaj de ultimă oră despre nivelul de alertă
Fanatik.ro
Paradoxul de la Kogălniceanu: americanii aduc avioane pentru războiul din Iran într-o bază modernizată de un oligarh apropiat de Putin
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii trebuie să facă solicitare către Asociația de Proprietari. Instanța refuză total controlul
Playtech.ro
Ce documente trebuie să ai când călătorești cu copilul în străinătate
Adevarul
Mascații au intrat din greșeală peste o mamă și fiica sa. Femeia a sunat la 112: „Nu știu ce se întâmplă și sunt foarte speriată”
wowbiz.ro
Cutremurător. Dănuț Lupu a vrut să se sinucidă: ”Am încercat să mă otrăvesc!” Ce s-a întâmplat cu celebrul jucător la închisoare?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată a ajuns în stare gravă la spital după ce mașina în care se afla a fost izbită de un camion, în Suceava
iamsport.ro
Editorial Radu Secoșan: Doamna Șucu, vă rugăm să învățați legile din România, nu mai mințiți lumea!
MediaFlux
Daciana Sârbu, noi dezvăluiri despre noul său iubit. Cine este Alex Ghionea, mai tânăr cu 22 de ani
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj