Fabrica relocată din Ucraina la Oradea va fi inaugurată în mai puţin de un an, joburi multe şi salarii mari. Produsul vital care va ieşi de aici pe piaţă

Compania din Ucraina Biopharma Plasma pregătește construcția fabricii de la Oradea în care va produce medicamente prin procesarea plasmei.
Filip Stan
21 apr. 2025, 14:13
Fabrica relocată din Ucraina la Oradea va fi inaugurată în mai puţin de un an, joburi multe şi salarii mari. Produsul vital care va ieşi de aici pe piaţă

Compania din Ucraina Biopharma Plasma pregătește fabrica de la Oradea în care va produce medicamente prin procesarea plasmei. Investitorul a demarat procedura pentru autorizarea unității care va costa 37 de milioane de euro și vrea să dea startul lucrărilor de construcție, care vor trebui finalizate până în februarie 2026.

Potrivit proiectului depus la Direcția Județeană pentru Mediu Bihor (fosta APM Bihor, recent reorganizată), unitatea de producție a medicamentelor va fi construită pe un teren cu o suprafață de 34.370 mp din Parcul Industrial 1 (str. Nicolae Filipescu) și va procesa anual 1,2 milioane litri de plasmă umană congelată (componenta lichidă a sângelui) pentru a obține medicamente vitale.

S-a deschis o nouă fabrică în România. Investitorul olandez caută angajați pentru unitatea de producție

Mai precis, produsele finite vor fi imunoglobulină IgG Bioven 10% (din care se vor face până la 200.000 de flacoane de 50 ml într-un an și o cantitate dublă de flacoane de 100 ml) și albumină Albuven 20% (până la 1,8 milioane flacone/an).

Inițial, fabrica va funcționa cu o linie de producție, urmând ca ulterior să extindă capacitatea la două linii. Plasma umană va fi obținută din centre proprii de donare de sânge ale companiei, fiind ulterior transportată și depozitată la o temperatură de -20°C până la introducerea ei în procesul de producție.

Pe amplasamentul fabricii de medicamente urmează să fie amenajate o hală de producție, depozite speciale pentru substanțe periculoase, laboratoare, birouri, drumuri, parcări și spații verzi.

Tehnologia care va fi utilizată implică procese avansate de separare, purificare și sterilizare, care vor trebui făcute sub un control riguros de calitate. Printre substanțele folosite în proces se numără etanolul și diverse alte substanțe chimice (acid acetic, sodiu, cloruri, uree, caprilat de sodiu, 2-propanol etc.), care vor trebui depozitate în condiții de siguranță pentru a preveni orice risc asupra mediului.

Fabrica românească unde curge „lapte și miere”. Are profit colosal și exportă pe trei continente. Angajații au un loc de muncă sigur

Conform raportului de impact asupra mediului, proiectul nu va avea efecte negative semnificative asupra apei, solului sau aerului și va include măsuri de protecție speciale, pentru prevenirea poluărilor.

Relocată din Ucraina din cauza războiului, fabrica Biopharma Plasma trebuie să devină funcțională din martie 2026, conform proiectului. Ulterior, va funcționa 7 zile din 7, fără întrerupere, anunţă ebihoreanul.ro.

Fondată în 1965, Biopharma și-a început activitatea dezvoltând tehnologii pentru producerea medicamentelor derivate din plasmă. Primul centru de plasmă Biopharma a fost deschis în 2015 în Sumy, Ucraina, ca un parteneriat public-privat cu Guvernul regional. În 2019, Biopharma a investit peste 175 de milioane de dolari într-o nouă instalație de fracționare, având o capacitate de procesare de peste 1 milion de litri de plasmă umană pe an, fiind singura companie din Europa cu această capacitate.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
În noaptea de 28 august, Luna Sturionului schimbă energia zodiilor. Cine este cel mai puternic afectat de Luna Plină
Fanatik.ro
Mitică Dragomir, profeţia uluitoare despre Lucian Pahonţu, care s-a adeverit. „Oracolul din Bălceşti” a anunţat de luna trecută ce va păţi şeful SPP. Video
Capital.ro
Vești pentru milioane de pensionari: ce spune Ministerul Muncii despre a 13-a pensie
Playtech.ro
Când va fi gata Via Carpatia, autostrada de 3.000 de kilometri care va traversa Europa. Pe unde va trece Via Carpatia în România
Adevarul
Noi restricții pentru mașinile poluante. Ce trebuie să știe posesorii de mașini vechi și de când se aplică măsura
wowbiz.ro
Destin frânt la doar 22 de ani! Cazimir Ionescu, prima reacție după ce fiica sa a fost găsită moartă: „Era în depresie”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Două persoane și-au pierdut viața și alte 10 au ajuns în spital după ce o mașină a intrat în mulțime, în Franța
iamsport.ro
Ofertă concretă de la Cadiz pentru un fotbalist de la Universitatea Craiova. Spaniolii oferă aproape 3 milioane de euro
MediaFlux
Începe recrutarea! Armata Română cheamă românii la unitățile militare
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat