Facebook, anchetată penal pentru a fi oferit date marilor companii de tehnologie, potrivit presei

Facebook este anchetată penal în Statele Unite după ce ar fi oferit date ale utilizatorilor către unele dintre cele mai mari companii de tehnologie din lume, informează joi Press Association.
Iulian Tudor
14 mart. 2019, 12:36
Facebook, anchetată penal pentru a fi oferit date marilor companii de tehnologie, potrivit presei

Un mare juriu din New York a cerut ca cel puţin doi producători de telefoane inteligente şi alte dispozitive să depună documente în acest sens, deşi nu este clar când a început ancheta, potrivit New York Times.

Reţeaua socială este acuzată că a pus la dispoziţie date private la aproximativ 150 de companii, de la Amazon şi Apple la Microsoft şi Sony.

„S-a anunţat deja că există anchete federale în curs, inclusiv a Departamentului de Justiţie”, a declarat Facebook.

„Aşa cum am spus, colaborăm cu anchetatorii şi luăm aceste anchete în serios (…). Am furnizat mărturii publice, am răspuns la întrebări şi am promis că vom continua să facem acest lucru”, a adăugat Facebook.

Anul trecut, Facebook a negat că a dezvăluit conţinutul mesajelor utilizatorilor privaţi către firme terţe, ultimul dintr-o listă crescândă de scandaluri legate de date ce au lovit compania.

Documentele obţinute de ziarul american ar arăta cum reţeaua socială a permis motorului de căutare al companiei Microsoft, Bing, să vadă numele tuturor „prietenilor virtuali” ai utilizatorilor de Facebook fără consimţământ, în timp ce Netflix şi Spotify au putut citi mesajele private ale utilizatorilor.

Facebook a declarat anterior că multe dintre funcţii au fost „experimentale şi au fost închise de aproape trei ani”, dar insistă că nu a permis niciodată unor servicii terţe să citească mesajele.

Site-ul este deja dat în judecată în SUA în legătură cu incidentul Cambridge Analytica, care a expus datele a milioane de utilizatori.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
Cele două nume de pe lista Rapidului! Când decide Dan Șucu noul antrenor din Giulești. Exclusiv
Capital.ro
UE pregătește reguli noi la ITP și controalele tehnice în trafic: Aceste măsuri sunt importante pentru România
Playtech.ro
Alocația pentru copii 2026. Ce valoare are, cine beneficiază și când pot fi suspendate plățile
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Comunitatea didactică din Bacău este îndoliată. Două învățătoare s-au stins din viață la doar o zi distanță: „Toată școala plânge”
iamsport.ro
Gigi Becali a cerut ”rezolvarea” lui Ilie Bolojan și a fost criticat dur: ”Dacă te bagi în cocină, te mănâncă porcii”
MediaFlux
Când se spală după Înălțare. Toate gospodinele trebuie să știe asta!
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi