Facebook îşi asumă vina pentru blocarea conturilor celor care au criticat Poliţia Română. „A fost o eroare de sistem”

Zeci de români s-au plâns în ultimele zile că au avut probleme cu contul de Facebook, după ce au dat calificativ minim de o stea Poliției Române. Facebook Europe a spus, într-un răspuns pentru HotNews.ro, că își asumă vina și că totul s-a întâmplat dintr-o eroare a sistemelor automate de depistare a spam-ului. Reamintim că peste 50.000 de români au acordat o stea din cinci Poliției Române pentru ”bâlbele” din scandalul cu numărul de mașină M... PSD. Joi Poliția a închis secțiunea de comentarii.
Iulian Tudor
03 aug. 2018, 14:41
Facebook îşi asumă vina pentru blocarea conturilor celor care au criticat Poliţia Română.

Zeci de români au povestit că le-au fost suspendate temporar conturile de Facebook după ce au au dat review pe pagina Poliției. Suspendările nu au durat mult, dar au fost neplăcute, oamenii fiind nevoiți să completeze diverse câmpuri și să-și schimbe parola pentru a-și reactiva conturile.

HotNews.ro a transmis Facebook întrebări legate de scandalul cu profilurile suspendate, iar compania, după ce a investigat situația, a venit cu un răspuns.

Ne pare foarte rău de greșeală. Profilurile au fost suspendate din greșeală de sistemele noastre automate și au fost restabilite cât de repede posibil după ce am putut investiga situația. Ne pare rău pentru neplăcerile cauzate. Confirmăm că, în urma investigației, am descoperit că blocările au fost rezultatul unei erori la sistemele noastre automate anti-spam„.

Pagina de Facebook a Poliției Române, care a fost în centrul scandalului, a renunțat joi la secțiunea de review-uri după ce ratingul se prăbușise din cauza zecilor de mii de utilizatori care dădeau note de o stea după scandalul șoferului care s-a ales cu dosar penal din cauza mesajului anti-PSD de pe plăcuțele de înmatriculare.

Înainte de izbucnirea scandalului, Poliția Română avea nota 3,2 din 5.000 de review-uri, iar miercuri se ajunsese la 1,1 din peste 50.000 de review-uri.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Ce s-a ales de Monica Roșu. Cu ce a ajuns să se ocupe fosta mare gimnastă la 20 de ani de la retragere
Capital.ro
Elena Udrea își trăiește visul. Fostul ministru al Turismului se simte ca-n al nouălea cer. Unde a mers de ziua ei (FOTO)
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Presa maghiară critică autostrada A7: „Proiectul ridică în continuare semne de întrebare”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum influențează perioadele necontributive vechimea în muncă la pensie
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu a provocat un scandal-monstru între Mitică Dragomir și Ion Crăciunescu: ”Nenorocitule! Te-am făcut arbitru, sunt nașul tău”
MediaFlux
De ce ne îngrășăm de sărbători. Nutriționistul Teodor Mălăncioiu demontează mituri
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend