Facebook va vinde spaţiu publicitar pentru reclamele pe mobil

Compania care administrează cea mai mare reţea de socializare discută deja cu agenţiile de publicitate mai multe proiecte de a plasa reclame, pe fluxul de ştiri văzut de utilizatorii Facebook pe dispozitivele mobile. Produsul publicitar special dedicat acestora va fi lansat probabil în martie, înaintea ofertei publice de acţiuni din mai, care va aduce Facebook la Bursă.
Adrian N. Ionescu
06 feb. 2012, 15:34
Facebook va vinde spaţiu publicitar pentru reclamele pe mobil

Decizia va testa capacitatea Facebook de a echilibra interesele acţionarilor, care vor menţinerea vitezei mari de creştere a veniturilor, cu cele ale utilizatorilor săi şi cu diponibilitatea acestora de a accepta mai multe mesaje comerciale pe micul ecran al celui mai intim dispozitiv de comunicare, potrivit unor surse din companie citate de TechCircle.in.

 

Facebook a menţionat că utilizatorii de dispozitive mobile sunt o sursă importantă de creştere viitoare a veniturilor încă din prezentarea făcută în dosarul ofertei publice. Jumătate din cei 850 de milioane de utilizatori preferă dispozitivele mobile, inclusiv smartphone-urile, şi nu PC-urile.

 

Compania a început să posteze încă din decembrie, pe fluxurile pentru desktop-uri, advertoriale (mici poveşti plătite de companiile cliente).

 

„Tot mai multe persoane petrec tot mai mult timp accesând internetul de pe smartphone-uri şi de pe alte dispozitive mobile. Cei de la Facebook trebuie să găsească o cale isteaţă de a profita de asta”, a declarat Ian Maude, şeful departamentului internet de la Enders Analysis, citat de TechnCircle.in.

 

Şi alte companii de internet se confruntă cu o nevoie crescândă de a profita de dispozitivele mobile. O mare parte a dezamăgirii produse de veniturile Google, luna trecută, a fost atribuită de analişti veniturilor mici de la dispozitivele mobile. Nici Twitter nu a reuşit să lanseze anunţurile comerciale pe mobile, anul trecut.

 

Facebook organizează pe 29 februarie un eveniment de marketing din New York, de la care se aşteaptă dezvăluirea mai multor caracteristici ale ofertei pentru branduri. Carolyn Everson, fosta şefă de vânzări puplicitate online a Microsoft, care este acum pe Facebook vice-preşedinte de soluţii de marketing globale, ar putea dezvălui un design pentru pagini de brand, potrivit TechCircle.in.

 

Oficialii Facebook au refuzat să comenteze.

 

 

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Ce salariu avea Gabi Matei, fostul jucător de la FCSB, audiat pentru pariuri. Suma ridicolă pe care o încasa de la fosta echipă a lui Bănel Nicoliță
Capital.ro
A murit un nume imens al României. A fost o legendă. Mentor pentru generații întregi. Dumnezeu să-l odihnească în pace!
Playtech.ro
Cele mai frumoase sate din România. Sunt minunate primăvara şi vara, peisajele par rupte din Rai
Adevarul
Bulgării uriași de aur din Apuseni, irezistibili pentru mineri. Femeia care a ascuns aproape un kilogram de aur în corp
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Dinamovistul nelipsit de la meciurile ”câinilor” a ajuns să lucreze într-o fabrică din Anglia după ce a fost arestat de DIICOT: ”Acolo se injecta carnea cu steroizi”
MediaFlux
Schimbări majore la achiziția de case și mașini! Certificatul fiscal, obligatoriu la cumpărare de la final de februarie
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj