FACIAS reclamă boieria de la vârful companiei de stat CupruMin. Ce salarii și-au tras directorii

Fundația pentru Apărarea Cetățenilor Împotriva Abuzurilor Statului (FACIAS) continuă să atragă atenția cu privire la salariile uriașe din companiile de stat și la discrepanța dintre lefurile șefilor și cele ale angajaților din ”sectoarele mai puțin privilegiate ale administrației publice”.
Irina Dumitrescu
19 mart. 2025, 23:49
FACIAS reclamă boieria de la vârful companiei de stat CupruMin. Ce salarii și-au tras directorii

A venit rândul companiei CupruMin să intre în vizorul FACIAS.

Fundația a analizat lefurile plătite la această companie de stat și a constatat ”diferențe semnificative între salariile conducerii și cele ale angajaților obișnuiți”.

Potrivit datelor furnizate FACIAS de către companie, cel mai mare salariu brut lunar în 2024 depășește 41.000 de lei, în timp ce un angajat obișnuit primește, în medie, 10.129 de lei brut pe lună.

”Pe lângă salarii, conducerea beneficiază de numeroase sporuri și indemnizații, care le rotunjesc considerabil veniturile. Printre acestea se numără: spor de conducere – 40% din salariu; spor de vechime – 25% din salariu; spor de pericol (condiții grele); spor de noapte și subteran; spor pentru lucru în weekend; spor pentru depășirea producției planificate. În plus, directorii mai primesc și prime de concediu, premii și diverse facilități, conform Contractului Colectiv de Muncă”, spun reprezentanții FACIAS.

Citește și El Dorado comercial în vestul României, s-a plafonat profitul. Preţul alimentelor a scăzut şi cu 50% chiar înainte de Paşte

Fundația a centralizat sumele încasate de conducerea CupruMin în perioada 2022-2024.

  • Tiberiu Ioan Rațiu (director general până în iunie 2024) a încasat un total de 1.486.925 lei pentru perioada în care a fost la conducerea companiei: 2022: 555.928 lei/an; 2023: 605.644 lei/an; 2024 (până în 30 iunie): 325.353 lei
  • Mircea Goia (director general adjunct în primii ani, ulterior director general din iulie 2024) a încasat 1.469.518 lei în aceeași perioadă: 2022: 486.988 lei/an (director general adjunct); 2023: 486.988 lei/an (director general adjunct); 2024: Ianuarie – Iunie: 208.804 lei (director general adjunct); Iulie – Decembrie: 286.738 lei (director general). Pentru 2025, Goia Mircea are stabilit un salariu de 283.668 lei.

Potrivit FACIAS, CupruMin a înregistrat în 2024 un profit net de peste 55 de milioane de lei, însă creșterea veniturilor companiei nu pare să se reflecte în beneficiile angajaților de rând, ci mai ales în pachetele salariale ale conducerii.

”Aceste remunerații și sporuri ridicate trebuie justificate prin performanțe reale și transparență totală în cheltuirea banului public și cere măsuri clare pentru restrângerea fondurilor alocate unor salarii nejustificat de mari”, mai spun cei de la FACIAS.

Cupru Min S.A. Abrud s-a înființat în 2002, prin desprinderea din Compania Națională Minvest Deva, fiind succesoarea Combinatului Minier al Cuprului Roșia Poieni, înființat în 1977. Societatea se află în subordinea Ministerului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului și deține dreptul de exploatare pentru circa 60 la sută din rezervele naturale de cupru ale țării, conform informațiilor de pe site-ul companiei.

Citește și ANPC continuă controalele. Piedone a găsit caviar expirat în restaurantele din Floreasca: „Mâncaţi, fraților, icre negre expirate!”

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Când dă Curtea Constituţională decizia finală pentru „legea Novak”! Cluburile sportive din România aşteaptă cu înfrigurare decizia
Capital.ro
Lege la bloc în România. Obligație privind curățenia în propriul apartament. Pot intra peste tine în casă dacă ignori complet
Playtech.ro
Cât de abile sunt noile radare fixe ale Poliției Române, de la ce distanță te înregistrează. Ar putea reduce accidentele semnificativ
Adevarul
Întâmplările stranii de la originea stațiunii Semenic, perla Banatului Montan: „Oferă mai mult decât Davosul”
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doamne, ce TRAGEDIE! Fiul celebrului artist a fost găsit MORT în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur l-a văzut pe Hagi înaintea Mondialului din '94 și a rămas șocat: ”Nu știu ce îi făcea Lucescu!”
MediaFlux
România și Franța construiesc împreună un proiect visat de Ceaușescu. Investiție de un miliard de euro
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil